Nie daj się nabrać w święta. Oto najczęstsze oszustwa!
Policjanci z Piły przygotowali krótki filmik, w którym Święty Mikołaj zostaje oszukany w internecie. Materiał ma zachęcić internautów do ostrożności podczas klikania w podejrzane linki. Jakie sposoby mają oszuści, aby wyłudzić nasze dane i okraść konta bankowe użytkowników?
Sposoby oszustów. Świąteczny filmik policji
Komenda Powiatowa Policji w Pile wypuściła w serwisie YouTube spot, który ma zadanie ostrzec internautów przed oszustami grasującymi w sieci. Filmik ma świąteczny charakter, pokrzywdzonym jest Święty Mikołaj, co w lekki sposób pokazuje, iż ofiarą oszustwa może stać się każdy.
Sposoby oszustów. Podejrzane linki
Zobacz również:
- Który naszyjnik założysz? Twój wybór zdradzi, czym kierujesz się w życiu
- Nie stawiaj już na boba! Ta fryzura odmłodzi i doda blasku kobietom 50+
- Potężna śnieżyca zbliża się do Polski. IMGW alarmuje: zawieje i zamiecie śnieżne
- Pobyt w uzdrowiskach droższy od 2025 roku? Rząd zapowiada zmiany w opłatach
W policyjnym materiale została przedstawiona sytuacja, w której ofiara klika w link. Okazuje się on być wirusem umożliwiającym oszustowi stojącemu za atakiem, pobrać nasze wrażliwe dane, czy uzyskać dostęp do konta bankowego.
Pamiętajmy, że banki i inne publiczne instytucje muszą poprosić nas o weryfikację tożsamości. Logowanie odbywa się zawsze na tej samej stronie, z oficjalnej domeny danej instytucji. Należy zatem zwracać uwagę na adresy linków, na które mamy zamiar wejść.
Nie powinno się także otwierać linków, które przeglądarka uznaje za niebezpieczne. Algorytmy działają w różny sposób i nie zawsze strona uznana za podejrzaną faktycznie taką się okaże, jednak lepiej upewnić się kilka razy, gdyż mogą wyniknąć z tego poważne problemy.
Ostatnio popularną metodą oszustwa jest wysyłanie SMS-ów z linkami do odbioru czy przekierowania paczek. Jeśli nic nie zamawialiśmy, absolutnie nie wchodźmy na takie strony. Jeśli jednak czekamy na przesyłkę, najpierw odwiedźmy oficjalną stronę firmy przesyłkowej lub skontaktujmy się z nią telefonicznie.
Czytaj więcej:
Oszustwo na "dodatni test". Nie daj się nabrać!
Pięć powszechnych oszustw na Instagramie
Z konta zniknęło ponad 20 tys. zł - kolejne oszustwo przy handlu internetowym