Reklama

Reklama

Nie daj się nabrać w święta. Oto najczęstsze oszustwa!

Policjanci z Piły przygotowali krótki filmik, w którym Święty Mikołaj zostaje oszukany w internecie. Materiał ma zachęcić internautów do ostrożności podczas klikania w podejrzane linki. Jakie sposoby mają oszuści, aby wyłudzić nasze dane i okraść konta bankowe użytkowników?

Sposoby oszustów. Świąteczny filmik policji

Komenda Powiatowa Policji w Pile wypuściła w serwisie YouTube spot, który ma zadanie ostrzec internautów przed oszustami grasującymi w sieci. Filmik ma świąteczny charakter, pokrzywdzonym jest Święty Mikołaj, co w lekki sposób pokazuje, iż ofiarą oszustwa może stać się każdy.

Sposoby oszustów. Podejrzane linki

W policyjnym materiale została przedstawiona sytuacja, w której ofiara klika w link. Okazuje się on być wirusem umożliwiającym oszustowi stojącemu za atakiem, pobrać nasze wrażliwe dane, czy uzyskać dostęp do konta bankowego.

Pamiętajmy, że banki i inne publiczne instytucje muszą poprosić nas o weryfikację tożsamości. Logowanie odbywa się zawsze na tej samej stronie, z oficjalnej domeny danej instytucji. Należy zatem zwracać uwagę na adresy linków, na które mamy zamiar wejść.

Sposoby oszustów. Jakich linków unikać?

Reklama

Nie powinno się także otwierać linków, które przeglądarka uznaje za niebezpieczne. Algorytmy działają w różny sposób i nie zawsze strona uznana za podejrzaną faktycznie taką się okaże, jednak lepiej upewnić się kilka razy, gdyż mogą wyniknąć z tego poważne problemy.

Ostatnio popularną metodą oszustwa jest wysyłanie SMS-ów z linkami do odbioru czy przekierowania paczek. Jeśli nic nie zamawialiśmy, absolutnie nie wchodźmy na takie strony. Jeśli jednak czekamy na przesyłkę, najpierw odwiedźmy oficjalną stronę firmy przesyłkowej lub skontaktujmy się z nią telefonicznie.

Czytaj więcej:

Oszustwo na "dodatni test". Nie daj się nabrać!

Pięć powszechnych oszustw na Instagramie

Z konta zniknęło ponad 20 tys. zł - kolejne oszustwo przy handlu internetowym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje