Nie popełniaj tych błędów przy czyszczeniu nagrobków. Płyty szybciej zniszczeją
Kiedy zabieramy się za porządki na grobach naszych bliskich, warto wiedzieć jakich błędów nie popełniać. Niektóre czynności związane z pielęgnacją grobu mogą negatywnie wpłynąć na jego kondycję. Należy również zadbać o ogólny stan nagrobka, który warto na bieżąco monitorować. Jak nie zniszczyć nagrobka? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Oceń ogólny stan grobu
Jeśli od dłuższego czasu nie odwiedzałeś grobu swoich bliskich, najpierw przyjrzyj się i oceń ogólny stan grobu. Jest to bardzo ważne, ponieważ liczne pęknięcia płyty nagrobnej mogą spowodować osunięcie się grobowca. Innym problemem może być złe ustabilizowanie ziemi, a dotyczy do głównie świeżych grobów. W takim wypadku warto szybko interweniować, ponieważ z czasem może okazać się koniecznością wymiana całej konstrukcji.
Co jeśli mieszkamy daleko od grobu bliskiego lub nie mamy czasu się nim zajmować? Jeśli nikt z najbliższego otoczenia nie jest w stanie doglądać nagrobka, warto zlecić to specjalnej firmie. Na rynku jest ich wiele, a ich ceny wahają się w zależności od rejonu Polski. Uzależnione jest to od zakresu prac, jakie ma wykonać zleceniobiorca i z jaką częstotliwością. Dzięki temu grób zawsze będzie zadbany, a w razie potrzeby szybciej naprawiony.
Polecamy: Jak odnowić stare znicze? Dzięki tej metodzie szybko odświeżysz znicze na Wszystkich Świętych
Ustawiaj znicze w odpowiedni sposób
Znicze stawiane na grobie mogą spowodować niemałe szkody, jeśli się przewrócą lub pękną. To w konsekwencji powoduje wyciek parafiny i pobrudzenie grobu. Tłuste plamy są trudne do usunięcia, szczególnie jeśli wnikną w chropowatą strukturę kamienia. Kiedy już taka sytuacja będzie miała miejsce, zabrudzeń należy pozbyć się w delikatny sposób. W przypadku wosku sprawdzi się ciepła woda, która rozpuści wosk. Jeśli masz do czynienia z roztopionym plastikiem, najlepiej usunąć go za pomocą smaru silikonowego. Spryskaj delikatnie zabrudzoną powierzchnię i odczekaj pięć minut. Następnie drewnianą szpatułką zeskrob roztopiony materiał.
Na przyszłość warto pomyśleć o specjalnych podstawkach, które ochronią nagrobek przed rozlaniem się wosku bezpośrednio na płytę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podkładek, także z możliwością wykonania na nich graweru. Dzięki temu będą mniej atrakcyjnym łupem dla potencjalnych złodziei.
Kolejną sprawą jest odpowiednie ustawianie zniczy na płycie nagrobnej. Dzięki temu można uniknąć przypadkowego zapłonu ognia. Ważne jest, by znicze ustawić w bezpiecznej odległości od roślin i łatwopalnych przedmiotów. Dlatego w miarę możliwości, warto wybierać nieco droższe, ale bezpieczniejsze znicze elektryczne lub lampiony. Inną sprawą są kwestie estetyczne, które również trzeba mieć na uwadze. By grób wyglądał korzystnie, znicze ustawiaj nieco oddalone od tablicy upamiętniającej zmarłych. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem będzie środek płyty nagrobnej.
Jak usunąć wosk z grobu?
Kiedy zauważysz wosk ze zniczy na grobie, nie zdrapuj go na siłę niczym ostrym. W ten sposób porysujesz płytę nagrobną i sprawisz, że będzie wyglądać fatalnie. Najbezpieczniejszym patentem jest zamoczenie szmatki w niewielkiej ilości octu i posmarowanie nią plamy z wosku. Produkt ten ma działanie zmiękczające, dzięki czemu parafina będzie prostsza w usunięciu. Użyj do tego drewnianej lub silikonowej szpatułki i wykonuj ostrożne ruchy. Resztki materiału usuń wilgotną szmatką, a powierzchnię wysusz ręcznikiem papierowym.
Używaj odpowiednich środków czystości
Podczas mycia grobów trzeba uważać, jakich środków czystości się używa. Wynika to z faktu, że niektóre materiały mogą źle reagować w połączeniu z kwasem. Należą do nich szczególnie grobowce wykonane z piaskowca czy marmuru. Do ich mycia o wiele lepiej sprawdzi się szare mydło z wodą lub specjalne środki przeznaczone do tego rodzaju kamienia. Jeśli chodzi o pielęgnację nagrobków wykonanych z lastryko czy granitu, można użyć wody z niewielką ilością płynu do naczyń. Dla utrwalenia efektu można zakonserwować grób, wybierając do tego specjalne środki na bazie silikonu lub zwykły olej jadalny.
Zobacz też: