Reklama

Reklama

Ten trik pomoże szybko umyć nagrobek. Rozprawi się nawet z rozlanym woskiem

Zbliża się 1 listopada, a wraz z nim uroczystość Wszystkich Świętych. W tym czasie nieco większą uwagę przykładamy do wyglądu nagrobków najbliższych zmarłych. Jak najłatwiej wyczyścić pomnik? Sprawdzi się ten niezawodny trik. Rozprawi się nawet z rozlanym woskiem.

Czyszczenie nagrobka wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Wszystko przez to, że pomniki produkowane są z różnych surowców - najczęściej granitu, marmuru lub lastriko. Te materiały nie są niestety odporne na zewnętrzne zanieczyszczenia, szybko ulegając zniszczeniu. Jak się jednak okazuje, wystarczy jeden, niezwykle banalny produkt.

Zobacz również: Zadbaj o nie w ten sposób. Kwiaty będą cieszyć oko przez długie tygodnie

Reklama

Jak wyczyścić nagrobek z lastriko?

W przypadku czyszczenia nagrobka z lastriko świetnie sprawdzi się szampon samochodowy, który idealnie usunie tłuste plamy. Należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 4:1. Powstałą pianę wystarczy nałożyć na płytę pomnikową i pozostawić na kilka godzin, a następnie wymyć ciepłą wodą i wypolerować suchą szmatką.

Z uwagi na fakt, iż nagrobki z lastriko są najbardziej wytrzymałymi, do ich czyszczenia, obok detergentów, użyć można również płynu do naczyń, sody oczyszczonej czy wody utlenionej, a nawet wybielacza. Nie straszna będzie im również twarda szczotka.

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę kupując znicze? Oto kilka wskazówek

Jak wyczyścić nagrobek z granitu?

Granit jest najdelikatniejszym surowcem, który źle zniesie wszelkie kwasy oraz twarde szczotki. Nie trzeba go natłuszczać ani woskować, dlatego też w jego czyszczeniu świetnie sprawdzi się woda destylowana.

Jak wyczyścić nagrobek z marmuru?

W przypadku pielęgnacji nagrobka z marmuru warto zachować szczególną ostrożność. Marmur nie lubi mocnego szorowania ani tarcia.

Najlepszym, niezwykle banalnym produktem w pielęgnacji nagrobków z wszelkiego rodzaju materiałów będzie zwykła woda. W większości przypadku wystarczy zaledwie przemyć powierzchnię pomnika miękką szmatką lub gąbką, żegnając tym samym wszelkie zabrudzenia.

Woda poradzi sobie również z plamami z wosku. Wystarczy polać zaschnięty wosk wrzątkiem.

Zobacz również: Jak uporządkować i przystroić nagrobek przed Wszystkich Świętych?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak wyczyścić nagrobek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy