Nie tylko chryzantemy. Te gatunki kwiatów sprawdzą się na cmentarzu
Uroczystość Wszystkich Świętych nadchodzi wielkimi krokami. Wszyscy chcemy, by 1 listopada groby naszych bliskich prezentowały się elegancko. To znak, że pamiętamy o zmarłych członkach rodziny. Czym przystroić mogiły krewnych, by uniknąć wpadki?
Dzień Wszystkich Świętych to szczególny czas, który najczęściej spędzamy w gronie rodziny. Chociaż uroczystość przypada na początek listopada, często już w połowie października porządkujemy przestrzeń na cmentarzach - czyścimy nagrobki, zamiatamy wokół mogił. Wiele osób planuje także to, jak ustroić groby na nadchodzące święto. Znicze i kwiaty zazwyczaj kupujemy z przynajmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.
Ustrojenie grobu na uroczystość Wszystkich Świętych może być prawdziwym wyzwaniem. W sklepach aż roi się od różnorodnych zniczy. Możemy wybierać spośród tych nowoczesnych i tradycyjnych modeli.
Równie dużym dylematem może być wybór odpowiednich kwiatów. Dzień Wszystkich Świętych kojarzy się nam przede wszystkim z chryzantemami. To tradycyjny i bardzo dobry wybór. Chryzantemy mają wiele odmian. Możemy wybierać także spośród różnorodnych kolorów. Dużą popularnością cieszą się te białe i bordowe. Jednak żółte, różowe i pomarańczowe kwiaty na grobach również prezentują się znakomicie.
O czym warto pamiętać podczas zakupu chryzantem? W sklepach i na stoiskach zazwyczaj dostępne są odmiany o drobnych i dużych kwiatach. Które wybrać? Zdecydowanie bardziej odporne na listopadowe chłody są te pierwsze. Wielkie kwiaty wyglądają efektownie, jednak często więdną, gdy przychodzi mróz.
Jakie kwiaty na cmentarz? Cięte czy doniczkowe?
Jednak chryzantemy to nie jedyne kwiaty, które sprawdzą się jako ozdoba grobu. Na pomnikach pięknie wyglądają także inne gatunki. Jakie?
- Wrzosy - to wyjątkowo piękne kwiaty, które jesienią często zdobią altany i balkony. Sprawdzą się także na cmentarzu. Dobrze znoszą chłody i wyglądają szlachetnie. Wrzosy wyróżnia także wyjątkowa symbolika. Mało kto wie, że te kwiaty są zwiastunem śmierci oraz żałoby.
- Irysy - również odznacza wyjątkowa symbolika. Te kwiaty są zapowiedzią zmartwychwstania. Na grobach prezentują się wyjątkowo dostojnie i ozdobnie. Warto rozważyć ich zakup przed dniem Wszystkich Świętych.
- Cynie - nazywane są również jakobinkami. To kwiaty trwałe i odporne na jesienne warunki atmosferyczne. Często zdobią pomniki 1 listopada.
Wiele osób zastanawia się, czy w dniu Wszystkich Świętych można przynieść na mogiłę kwiaty cięte. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Bukiety świetnie prezentują się zwłaszcza w marmurowych donicach. Jakie cięte kwiaty można wykorzystać do przyozdobienia mogił 1 listopada?
- Róże - to zdecydowanie najbardziej eleganckie kwiaty. Czerwone róże na grobie wyrażają miłość i szacunek. Z kolei białe są oznaką niewinności. Warto pamiętać, że róże w zależności od odmiany mają różną odporność na chłody.
- Goździki - to kwiaty cięte, które bardzo dobrze znoszą pierwsze przymrozki. Wyglądają elegancko, a w ostatnim czasie są niezwykle modne. Kuszą także stosunkowo niską ceną.
- Lilie - te eleganckie i majestatyczne kwiaty odznacza wyjątkowa symbolika. Są zwiastunem chwały i niebiańskiej szczęśliwości. Przyniesienie ich na grób w dzień Wszystkich Świętych jest pięknym gestem.
Jeśli pragniemy, by cięte kwiaty przetrwały zimowe przymrozki i zdobiły grób przez długi czas, musimy należycie o nie dbać. Na dzień Wszystkich Świętych warto wybierać kwiaty w początkowej fazie kwitnienia - dzięki temu dłużej będą świeże. Trwałości bukietów przedłużyć możemy również, dodając do wody odrobinę soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. O tym domowym sposobie wiedzą nieliczni. Oczywiście regularna wymiana wody to absolutna podstawa!
Takich kwiatów nigdy nie kupuj na grób. To wstyd
Zarówno kwiaty cięte, jak i doniczkowe, sprawdzą się w dzień Wszystkich Świętych. Niezależnie od tego, czy wybierzemy róże, czy zdecydujemy się na jesienne wrzosy o pięknej symbolice, zaprezentujemy się z dobrej strony. A jakich kwiatów pod żadnym pozorem nie powinniśmy kupować na groby krewnych i przyjaciół?
Zdecydowanie najgorszym wyborem na 1 listopada są sztuczne kwiaty. Niestety jeszcze dekadę temu plastikowe wiązanki często można było zobaczyć na cmentarzach - aż roiło się od bukietów hortensji, kalii, lilii. Na szczęście ludzie coraz częściej zastępują sztuczne wiązanki pięknymi, żywymi kwiatami. To dobry znak.
Sztuczne kwiaty nie wyglądają dobrze. Nie są też eleganckie. Chociaż wydają się trwalsze, pod wpływem deszczu szybko płowieją. Widać na nich brud i zacieki - wówczas nadają się jedynie do wyrzucenia. Plastikowe bukiety są także nieekologiczne.
***
Zobacz również: