Niektórzy twierdzą, że to najlepsze, kiszone ogórki w Polsce. Wcale nie chodzi o Charsznicę

Ogórki kiszone mogą być przyrządzone na różne sposoby, a stosując pewne sprawdzone triki sprawimy, że po okresie leżakowania w spiżarni nadal będą chrupiące i zarazem soczyste. Znawcy tematu od lat debatują nad tym, które ogórki kiszone w Polsce są najlepsze. Spośród wielu kandydatów zdecydowanie warto zapoznać się ze smakiem ogórków kołobrzeskich, które zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.

Czy ogórki kołobrzeskie to najlepsze kiszonki w Polsce?
Czy ogórki kołobrzeskie to najlepsze kiszonki w Polsce?123RF/PICSEL

Bez wątpienia do jednych z najpopularniejszych kiszonek w Polsce zalicza się ogórki z Charsznicy, będące przysmakiem, rozpoznawalnym w niemal każdym zakątku naszego kraju. Jednak o miano najlepszych ogórków kiszonych walczą również te z Kołobrzegu, a właściwie z gminy Gościno pod Kołobrzegiem.

Ogórki kołobrzeskie - charakterystyka

Ogórki kołobrzeskie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych w kategorii warzywa i owoce w województwie zachodniopomorskim, w związku z tym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi możemy przeczytać, jakie wymagania muszą spełniać takie ogórki.

Z rządowej witryny dowiadujemy się, że ogórki z wyglądu powinny być cylindryczne, średnio długie, zielone z jaśniejszymi smugami, typu grubobrodawkowego, w przekroju mięsiste i jędrne z widocznymi nasionami.

Kiszone ogórki są wyjątkowo zdrowe
Kiszone ogórki są wyjątkowo zdrowe123RF/PICSEL

Ponadto ogórki powinny mieć kształt owalny i osiągać długość od 5 do 10 cm. Konsystencja ogórków kołobrzeskich musi być ścisła, jędrna i chrupiąca.

"Smak w zależności od czasu fermentacji: ogórek małosolny - lekko kwaśny z charakterystycznym posmakiem świeżej fermentacji, delikatnie słony niepowtarzalny smak i zapach dzięki mikroelementom zawartym w naturalnej solance ze źródeł solankowych znajdujących się na wyspie Solnej w Kołobrzegu ogórek kiszony - bardziej kwaśny, o niepowtarzalnym smaku i zapachu czosnku, kopru i chrzanu" - czytamy na stronie ministerstwa.

Kiszonki pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową
Kiszonki pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową123RF/PICSEL

Co ciekawe - woda solankowa używana do kiszenia ogórków kołobrzeskich może być wydobywana wyłącznie ze źródła solankowego nr 18 w Kołobrzegu  - odkrytego i wykorzystywanego od VII-VIII wieku. Zawartość mikroelementów w solance nadaje ogórkowi kołobrzeskiemu, tradycyjnie przygotowywanemu od pokoleń, niepowtarzalny smak i zapach.

Surowiec wykorzystywany do wytwarzania tego produktu tradycyjnego  - ogórek, czosnek, chrzan, koper - musi być uprawiany na ziemi kołobrzeskiej przy zachowaniu zasad uprawy ekologicznej.

Ogórki kołobrzeskie wpisano na listę produktów tradycyjnych
Ogórki kołobrzeskie wpisano na listę produktów tradycyjnych123RF/PICSEL

Ogórki kołobrzeskie - przepis

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podaje także dokładny przepis na przygotowanie ogórków kołobrzeskich. Oto on:

Na 100-litrową beczkę ogórków potrzeba 30-35 dag czosnku, 30-40 dag korzenia chrzanu (do ogórków małosolnych wystarczy użyć liści chrzanowych), 30-35 dag łodyg kopru z kwiatostanem.

Ogórki kiszone zawierają probiotyk, który zarówno wzmacnia, jak i oczyszcza organizm
Ogórki kiszone zawierają probiotyk, który zarówno wzmacnia, jak i oczyszcza organizm123RF/PICSEL

Ogórki układa się warstwami, przekładając pozostałymi dodatkami, takimi jak chrzan, czosnek i koper. Zawartość beczki zalewa się solanką. Do kiszenia ogórków w słojach typu "Twist", należy dobrać te same składniki, lecz w innych proporcjach.

Ogórki układa się wtedy w słojach ciemną stroną ku dołowi raczej ściśle, dodając 1-2 ząbki czosnku, pasek korzenia chrzanu, kawałek łodygi kopru, a następnie wszystko zalewa się solanką, zamyka słoiki i odstawia produkt do fermentacji.

"Fajka pokoju”: Dzieci się zamartwiająPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas