Reklama

Reklama

Niesamowite odkrycie w Polsce! Takich złóż nikt się tam nie spodziewał!

Bursztyn kojarzy się przeważnie z Pomorzem i piaszczystą plażą. Jednak okazuje się, że na Lubelszczyźnie zostały odkryte ogromne złoża bursztynu, a chętni do wydobywania kopalnej żywicy drzew iglastych już ustawiają się w kolejce po koncesję.

  • Do tej pory poznano 60 odmian bursztynu, który jest kopalnianą żywicą z drzew iglastych. 
  • Państwowy Instytut Geologiczny w 2019 r. oszacował, że zasoby geologiczne na terenie województwa pomorskiego to 59 ton bursztynu. A na Lubelszczyźnie jest go ponad 25 razy więcej.
  • Lubelszczyzną zainteresowali się już przedsiębiorcy, którzy starają się o koncesję na wydobycie bursztynu.

Bursztynowa gorączka na Lubelszczyźnie

Bursztyn jest szlachetnym surowcem, który już w prehistorii był używany do wytwarzania biżuterii i amuletów, a ten, kto go nosił, miał mieć zapewnione szczęście i zdrowie. 

Reklama

 Do tej pory poznano 60 odmian bursztynu, który jest kopalnianą żywicą z drzew iglastych. Jest wykorzystywany i ceniony nie tylko w jubilerstwie, ale od lat mówi się o jego właściwościach leczniczych. 

Przez radiestetów jest nawet nazywany "kamieniem życia", a klasztorni mnisi zalecali spożywanie bursztynu w formie nalewki z niego. Nalewki zalecano na problemy z układem trawiennym, czy przy chorobach pęcherza. 

W XIX wieku popularne były maści, czy balsamy, które zawierały w sobie bursztyn i miały zarówno działania lecznicze, jak i kosmetyczne. 

Okazuje się, że jest pewna prawda w tych wierzeniach - bursztyn surowy, czyli nieszlifowany ma właściwości antybakteryjne, ułatwiające gojenie ran, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi. Kosmetyki zaś z dodatkiem bursztynu zmniejszają szorstkość skóry. 

Nic więc w tym dziwnego, że surowiec ten stał się pożądany, a co za tym idzie - drogi. Największą popularnością cieszy się oczywiście bursztyn bałtycki. To właśnie na Pomorzu kupimy go w niemal każdym sklepie z pamiątkami. 

Zobacz również: Bursztynowa komnata i jej tajemnice. Gdzie mogła zostać ukryta?

Ile warty jest bursztyn? Ceny powalają z nóg

Jednak okazuje się, że nie tylko nad morzem występuje żywica kopalniana. Według Pulsu Biznesu Państwowy Instytut Geologiczny w 2019 r. oszacował, że zasoby geologiczne na terenie województwa pomorskiego to 59 ton bursztynu. Za to na Lubelszczyźnie jest go ponad 25 razy więcej - prawie 1,5 tys. ton. 

Dlatego regionem tym zainteresowali się przedsiębiorcy, którzy już starają się o koncesję na wydobycie bursztynu. Złoża te są do tej pory wydobywane przez jedną firmę i jest to jedyna w Polsce, a nawet w całej Unii Europejskiej kopalnia tego typu. Inna znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim, gdzie złóż bursztynu jest o wiele więcej niż w Polsce. 

Cena bursztynu rośnie w tempie 10 proc. rocznie. Za wydobycie brył ważących 1-1,5 kg można otrzymać cenę nawet 100 tysięcy złotych, a za drobny bursztyn 50-100 zł za kilogram bursztynowego żwirku. 

Dlatego nie dziwi zainteresowanie Lubelszczyzną firm, które pragną wydobywać z tamtejszych złóż bursztyn. Wygląda na to, że niedługo rozpęta się tam prawdziwa "gorączka złota"!

Zobacz również: Bursztynowa komnata jest ukryta na Dolnym Śląsku?

Adam Niedzielski: 30 586 nowych zakażeń, piąta fala, praca zdalna w administracji publicznej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bursztyn | Lubelszczyzna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy