Reklama

Niesamowite znalezisko polskiego grzybiarza. Ten okaz może kosztować krocie

Mieszkaniec Pyzówki miał niewyobrażalne szczęście. Podczas grzybobrania napotkał niesamowicie rzadki i drogocenny okaz grzyba. Białe trufle kosztują fortunę, a w polskich lasach są rzadkością. Natknięcie się na nie graniczy z cudem!

Najbardziej luksusowy grzyb świata

"Tygodnik Podhalański" opisał niecodzienne znalezisko pana Jakuba Łęczyckiego. Grzybiarz podczas zbiorów w lesie na Podhalu niespodziewanie napotkał rzadki okaz grzyba - truflę białą. To luksusowy przysmak, który charakteryzuje się niezwykłym aromatem - wyczuwalna jest szczególnie woń czosnku oraz orzechów. W Polskich lasach znalezienie trufli białej jest prawdziwym fenomenem.

Wielu grzybiarz na całym świecie marzy o tym,  by podczas zbiorów natknąć się na truflę białą. Cena tego grzyba zaskakuje i wprawia w osłupienie. Znawcy nie bez przyczyny określają ten rzadki okaz mianem "białego złota".  "Tygodnik Podhalański" podaje, że "Ceny trufli sięgają nawet do 30 tys. zł za kilogram". Warto jednak zaznaczyć, że ich owocniki muszą być w doskonałym stanie. Oczywiście cena zależy także od wielkości i rodzaju.

Reklama

Po czym poznać trufle?

Trufle charakteryzują się bulwiastymi owocnikami.  Na  pierwszy rzut oka nie wyglądają imponująco. Rosną pod ziemią, zazwyczaj na głębokości 10-20 centymetrów, dlatego nieostrożni grzybiarze łatwo mogą je przeoczyć.

Trufle najczęściej występują w pobliżu korzeni drzew. Szczególnie upodobały sobie drzewa liściaste: dęby, lipy, buki, leszczyny czy też graby. Niezwykle ważne jest, by podłoże było bogate w wapń - to pozwala im się rozwinąć.

Eksperci wyróżniają kilka gatunków trufli. Mówią o truflach szaro-białych, czarnych, czarno gładkich, letnich, a także zimowych. Za zdecydowanie najcenniejsze uważa się jednak trufle białe. To najbardziej luksusowy grzyb świata.

Biała trufla - niezwykle rzadka i cenna

Białą truflę często określa się również  mianem trufli piemoncka. Znalezienie tego grzyba graniczy z cudem i jest niezwykłym sukcesem dla grzybiarza. Właśnie z  tego powodu pan Jakuba Łęczyckiego został doceniony przez "Tygodnik Podhalański". Trufle można spotkać między innymi na terenach północnych i środkowych Włoszech. Występują również na południu Francji.

W Polsce trufle cieszyły się popularnością w XX-leciu międzywojennym. Wówczas zajadała się nimi zarówno szlachta, ale i mieszczaństwo. Najmniej wymagającą ze wszystkich odmian trufli jest trufla letnia i to właśnie ją zdarza się spotkać grzybiarzom w polskich lasach.

Trufle białe to wyjątek. Są tak cennym znaleziskiem, że często wystawia się je na  międzynarodowych aukcjach. Najbardziej dorodne okazy mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Dla przykładu truflę białą ważącą 1,89 kilograma sprzedano za 61 tys. dolarów podczas aukcji w Nowym Jorku. 

***
Przeczytaj również:


Kasia Tusk urodziła drugie dziecko. Znamy płeć! 

Przez tydzień piła sok z ogórków konserwowych. Oto jakie były efekty

Okna Windows na ścianie galerii handlowej. Nietypowy mural 3D

Anna Mucha pozuje w stroju kąpielowym. "Takie nogi trzeba ubezpieczyć"

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biała trufla | znalezisko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy