Reklama

Reklama

Niewiasta o szlachetnym obliczu. To imię nadano w tym roku 2136 razy

Oznacza niewiastę o szlachetnym obliczu, tak Lewis Carroll nazwał główną bohaterkę swojej książki. W tym roku w Polsce nadano to imię 2136 razy. Istnieje kilka teorii na temat jego pochodzenia. Jaka jest kobieta o imieniu Alicja? Czy rzeczywiście żyje w krainie czarów? Kto jest jej patronem? Kiedy Alicja obchodzi imieniny?

 • Alicja to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. W tym roku imię nadano 2137 razy
 • Imię pochodzi prawdopodobnie od angielskiego zdrobnienia niemieckiego imienia Adelheid (Adelajda) i oznacza niewiastę o szlachetnym obliczu
 • W 2021 roku w Polsce imię Alicja nadano 4767 razy

Imię Alicja jest w Polsce jednym z najpopularniejszych imion. W rankingu za 2021 rok znalazła się na ósmym miejscu - imię to nadano 4757 razy. Alicję "wyprzedziły" imiona takie jak Zuzanna (6562), Zofia (6325), Laura (5569) czy Oliwia (4770). W pierwszej połowie 2022 roku imię Alicja otrzymało 2136 dziewczynek.

Reklama

Alicja swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim Lewisowi Carrollowi, który nazwał tak główną bohaterkę powieści "Alicja w krainie czarów".

Alicja - co oznacza imię, pochodzenie

Alicja najprawdopodobniej pochodzi od angielskiego zdrobnienia niemieckiego imienia Adelheid (Adelajda) i oznacza "niewiastę o szlachetnym obliczu". Możliwe też, że imię wywodzi się od greckiego słowa aletheia - w średniowiecznej łacinie było zapisywane jako alitia, alicia, co oznacza "prawda". 

Zobacz również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej

Kto jest patronem imienia Alicja?

Istnieje niewiele świętych o imieniu Alicja, które widniały w wykazach hagiograficznych czy martrologiach. 

Ze względu na to, że w niektórych przypadkach imię jest wyprowadzane ze starofrancuskiego (Alis, Alix) czy starogermańskiego (Adelheidis), a w hagiograficznych źródłach spotykamy imię Alicja, można wspomnieć o następujących postaciach: 

 • Aleksja (Alicja) - była najbardziej znaną towarzyszką św. Katarzyny Sieneńskiej. W czasie choroby to właśnie ją mistyczka wyznaczyła na przełożoną pokutujących sióstr,
 • Alet - matka siedmiu bogobojnie wychowanych synów. Najsłynniejszym z nich był św. Bernard. Alet jest czczona u cystersów jako błogosławiona.

Zdrobnienia imienia Alicja

Imię Alicja posiada kilka naprawdę pięknych zdrobnień. Najpopularniejsze z nich to Ala, Alusia, Alunia czy Alutka. Zdarza się, że mała Alicja jest również nazywana Aleczką lub Aleńką.

Czy Alicja i Ala - czy to to samo imię?

Niektórzy zastanawiają się, czy Alicja i Ala to samo imię. Chodzi o kwestię, czy imię Ala to zdrobniała forma imienia Alicja, czy też może być uznana za samodzielne imię. Wątpliwości rozwiewa Rada Języka Polskiego.

"Ala to zdrobnienie dwóch imion żeńskich: Alicja i Alina. Forma Ala nie występuje w polszczyźnie jako samodzielne imię" - czytamy w komunikacie Rady Języka Polskiego.

Zobacz również: Te imiona nosi najwięcej kobiet w Polsce

Imieniny Alicji

Alicja w ciągu roku obchodzi swoje urodziny kilkukrotnie. Najpopularniejszy dzień to 9 stycznia, ale imieniny Alicji przypadają również 15 lutego, 18 kwietnia, 18 maja, 21 czerwca, 1 września i 11 listopada.

Jakie są kobiety o imieniu Alicja?

Czy kobiety o imieniu Alicja rzeczywiście żyją w krainie czarów? Cóż, kreatywności i zaradności z pewnością odmówić im nie można. Alicja jest silna, ambitna, jednak niechętnie walczy o zawodową pozycję czy sukcesy, bo praca nie jest dla niej najważniejsza. Kocha swoją rodzinę i jest niej oddana. Woli zawody, w których może pomagać innym i współpracować.

Alicja jest uzdolniona artystycznie, potrafi też szybko dostosować się do każdej sytuacji. Ma też duże poczucie humoru i jest bardzo lubiana przez innych.

Zobacz również: Te osoby nie mają szczęścia w życiu. Pech to ich drugie imię

Znane Alicje

Znanych kobiet noszących imię Alicja w Polsce i na świecie nie brakuje. Oto niektóre z nich:

 • Alicja Majewska - piosenkarka,
 • Alicja Bachleda-Curuś - aktorka,
 • Alicia Keys - piosenkarka,
 • Alicia Moore - znana jako Pink, piosenkarka,
 • Alice Walker - pisarka,
 • Alicia Silverstone - aktorka.

*** Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: popularne imiona | imiona dzieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy