Niezwykłe odkrycie w polskiej wsi. Ma pół tysiąca lat. „Wiadomość archeologiczna roku”

Prace drogowe prowadzone na rynku w wielkopolskiej wsi Łekno doprowadziły do niezwykłego odkrycia. Pod warstwą drogowej nawierzchni odnaleziono bowiem drewniany bruk, który według wstępnych szacunków może mieć nawet 500 lat. Informację już teraz określa się mianem „wiadomości archeologicznej roku 2023”. „Zapiera dech w piersiach” – podkreśla Towarzystwo Miłośników Łekna.

„Wiadomość archeologiczna roku”. W miejscowości Łekno odkryto wiekową, drewnianą drogę (fot. screenshot/Facebook/Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
„Wiadomość archeologiczna roku”. W miejscowości Łekno odkryto wiekową, drewnianą drogę (fot. screenshot/Facebook/Muzeum Regionalne w Wągrowcu)123RF/PICSEL

Łekno, niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, położona nad brzegiem Jeziora Łekneńskiego, przesiąknięte jest historią. Dowodów zdaje się nie brakować.

Pierwotnie Łekno było grodem książęcym, a pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 roku, w którym wymienione zostaje jako kasztelania. Drugą wzmiankę o tym miejscu zawiera dokument fundacyjny dla klasztoru cystersów z 1153 roku. Było to najstarsze opactwo cystersów w Wielkopolsce.

Bogata historia tego miejsca nie daje o sobie zapomnieć do dzisiaj. Szczególnie z uwagi na fakt, że w Łeknie dokonano ostatnio niewiarygodnego odkrycia.

Niesamowite odkrycie w wielkopolskiej wsi. Ma pół tysiąca lat

"Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno" to zadanie, które do tej pory konsekwentnie realizowano w wielkopolskiej miejscowości. Wkrótce jednak prace musiały zostać przerwane. Wraz z usunięciem nawierzchni, pod warstwą ziemi, oczom ukazała się bowiem wiekowa, drewniana, zmontowana z belek droga. "Wiadomość archeologiczna roku 2023" - donosi Towarzystwo Miłośników Łekna.

"Na łekneńskim rynku podczas prac drogowych wymiany nawierzchni natrafiono na ‘drogę drewnianą’, czyli z dzisiejszego ujęcia bruk drewniany wstępnie datowany na XV wiek" - informuje w mediach społecznościowych Towarzystwo Miłośników Łekna.

Po tym, jak budowlańcy odkryli fragment drogi, do prac odkrywczo-zabezpieczających przystąpiła grupa studentów pod kierunkiem dra Marcina Krzepkowskiego z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

"W trakcie prac ziemnych prowadzonych w północnej części łekneńskiego rynku, pracownicy firmy budowlanej natrafili na pozostałości zagadkowej konstrukcji drewnianej. W wyniku podjętych badań archeologicznych odsłonięto do tej pory i zadokumentowano 25-metrowy odcinek dawnej ulicy moszczonej drewnem" - dodaje Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

"Zapiera dech w piersiach". Wielkopolska wieś kryła w sobie ogromny skarb

Odkrycie wiekowej drogi jest doskonałym dowodem na to, jak nasi przodkowie starali się ułatwić sobie codzienność w mieście. Drewniany trakt, pomimo upływu lat, zachował się w wyjątkowo dobrym stanie.

"Pomimo tego, że trakt zalegał bardzo płytko (50-60 cm), zwraca uwagę bardzo dobry stan jego zachowania. Na podstawie zabytków odkrywanych w otoczeniu konstrukcji wstępnie datujemy ją na okres późnego średniowiecza, (XV wiek?). Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu" - tłumaczy Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

"Widok drewnianej drogi zapiera dech w piersi. Łekno posiada wielkie walory historyczne, ale nie sądziłem, że zaskoczy nas taką gratką" - dodają administratorzy facebookowego profilu Towarzystwo Miłośników Łekna.

Internauci nie kryją zachwytu. "Cudowny kawałek historii"

To jednak niejedyne, niesamowite odkrycie w tej wielkopolskiej miejscowości. Jak się okazuje, zupełnie niedawno, przy okazji remontu starówki, odnaleziono tam złotą monetę z czasów panowania dynastii Jagiellonów. "Rok dla Łekna wydaje się być wyjątkowy. Remont starówki był przyczyną znalezienia w ogrodzie przy ulicy złotej monety z czasów Jagiellońskich" - przekazuje Towarzystwo Miłośników Łekna.

Internauci nie kryją swojego podekscytowania, a gratulacje spływają z całej Polski. "Coś pięknego. Aż żal to zakrywać. Cudowny kawałek historii", "Piękne znalezisko! Trzeba działać jak najszybciej, nie wiadomo jak zachowa się drewno narażone na promienie słoneczne", "Absolutny hit", "Wielkie gratulacje. To naprawdę ogromna encyklopedia wiedzy o pradziejach" - piszą.

Decyzję, co do dalszych losów wyjątkowego znaleziska, podejmie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu w porozumieniu z Gminą Wągrowiec oraz wykonawcą prac budowlanych.

Tawerna z historią. Kilkutysiącletnią!AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas