Niezwykłe odkrycie w Wenecji. Klejnot wart fortunę i starożytne znaleziska
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Podczas podwodnych wykopalisk archeologicznych prowadzonych w lagunie w pobliżu miejscowości Lio Piccolo pod Wenecją znaleziono rzadki artefakt - szlifowany agat z grawerunkiem przedstawiającym mitologiczną postać. O cennym znalezisku pochodzącym z czasów cesarstwa rzymskiego poinformował wenecki Uniwersytet Ca' Foscari. Archeolodzy są zaskoczeni faktem, że trafili na ten klejnot, bo to nie spodziewali się takiego przedmiotu w rybackiej wiosce.
Spis treści:
Rewolucyjne znalezisko we Włoszech. Denny klejnot to nie wszystko
Cenny klejnot agatu, z wygrawerowaną mitologiczną postacią, został znaleziony w ostatnich dniach podczas trzeciej kampanii archeologicznej na terenie z epoki rzymskiej w Lio Piccolo (Cavallino-Treporti). Prace archeologiczne prowadzi tam Wydział Nauk Humanistycznych Ca' University Foscari w Wenecji pod kierunkiem profesora Carlo Beltrame.
"To rzadkie i nietypowe znalezisko jak na lagunę. Do tej pory mamy informacje o dwóch innych cennych klejnotach znalezionych w Torcello i w Barena del Vigno - powiedział kierujący wykopaliskami profesor Carlo Beltrame.
Cenny kamień i kunszt wykonania zdobienia wskazują na to, że miejsce to odwiedzali zamożni Rzymianie.
Głównym przedmiotem prowadzonych ostatnio w Lio Piccolo podwodnych badań jest pochodząca z I-II w.n.e. konstrukcja na fundamencie z półtorastopowej cegły, ze ścianami z dębowych desek, która służyła prawdopodobnie do przechowywania ostryg.
Zbiornik położony 3,5 m poniżej poziomu morza ma drewnianą śluzę, która dzieli go na dwie części. Wciąż wypełniony jest mięczakami. Zdaniem biologa Davida Tagliapietry i geologa Paolo Mozziego z Uniwersytetu w Padwie był to zbiornik przeznaczony nie do hodowli, lecz do przechowywania złowionych ostryg.
Klejnot istotną wskazówką?
Jedynym znanym obiektem, który można porównać z tą niezwykłą konstrukcją, jest duży staw rybny wyposażony w niewielki basen do przechowywania ostryg we francuskim Lac de Chapelles niedaleko Narbony.
Znaleziony klejnot nie jest jedyną wskazówką, że w tej okolicy w czasach starożytnych rezydowali zamożni Rzymianie. Wskazuje na to także wspomniany zbiornik na ostrygi.
"Wzdłuż tego obiektu istnieje ceglana nawierzchnia ułożona na legarach, wiele fragmentów cennych fresków oraz fragmenty czarno-białej mozaiki. Odkrył je w latach 80. archeolog-amator Ernesto Canal, który uznał, że to pozostałości prestiżowej willi" - powiedział profesor Beltrame.