Nowe święto państwowe. Czy 27 grudnia będzie wolny od pracy?

27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy nowe święto państwowe oznacza dodatkowy dzień wolny do pracy? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos.

Andrzej Duda w rozmowie z gazetą Głos Wielkopolski wyjaśnił,  czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy
Andrzej Duda w rozmowie z gazetą Głos Wielkopolski wyjaśnił, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracyRadek PietruszkaPAP

27 grudnia: Nowe święto państwowe

Większość senacka poparła pomysł ustanowienia nowego święta państwowego 27 grudnia. Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ma upamiętniać powstanie, które miało miejsce w 1918 roku. Informacja o nowym święcie państwowym wzbudziła nadzieję na wydłużenie przerwy świątecznej. Czy Polacy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy w grudniu?

Nowe święto zostało ustanowione z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak tłumaczył polityk, społeczność i władze samorządowe z regionu Wielkopolski liczyły na upamiętnienie powstania wielkopolskiego. Senat jednogłośnie i bez poprawek przyjął ustawę, a zatem Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego stał się oficjalnie świętem państwowym.

27 grudnia: Czy nowe święto oznacza dzień wolny od pracy? Andrzej Duda odpowiada

Ogłoszenie 27. grudnia dniem wolnym od pracy pozwoliłoby przedłużyć przerwę świąteczną
Ogłoszenie 27. grudnia dniem wolnym od pracy pozwoliłoby przedłużyć przerwę świąteczną123RF/PICSEL

Wiele osób zastanawia się, czy w związku z nowym świętem państwowym 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy oraz zajęć dydaktycznych na uczelniach. To pozwoliłoby przedłużyć przerwę świąteczną. Andrzej Duda odpowiedział na to pytanie w rozmowie z gazetą Głos Wielkopolski. Prezydent zdradził, czy 27 grudnia będzie dniem wolnym.

Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego.

"Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmowi, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta" - dodał Andrzej Duda.

Jak się okazuje, 27 grudnia będzie jedynie świętem państwowym, upamiętniającym wybuch powstania wielkopolskiego. Będzie to jednak zwykły dzień pracy i zajęć dydaktycznych.

Zobacz również:

Słodki pokaz w Paryżu. Modelki w... czekoladowych sukniach© 2021 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas