Reklama

Reklama

Nowe zasady wizyty duszpasterskiej. „Ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy”

Jak przebiegać będzie tegoroczna wizyta duszpasterska? Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem wpływa na decyzje biskupów. Wierni diecezji elbląskiej – zgodnie z wytycznymi biskupa Jacka Jezierskiego – przed kolędą będą mogli poprosić kapłana o okazanie paszportu covidowego. Diecezja w oficjalnym komunikacie apeluje do księży o uszanowanie decyzji parafian i powstrzymanie się od zbędnych komentarzy.

Zaostrzenie obostrzeń sanitarnych i wizje kolejnego lockdownu sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy tegoroczne wizyty duszpasterskie powinny się odbyć. Jak się okazuje, to w jakiej formie realizowane będą kolędy, zależy przede wszystkim od ustaleń parafii w konkretnych województwach na podstawie wytycznych archidiecezji. W niektórych parafiach zadecydowano o zorganizowaniu mszy świętych w intencji mieszkańców poszczególnych ulic lub regionów.

Nowe zasady kolędy. Wierni mają czuć się bezpieczniej

Nie wszystkie parafie zrezygnowały jednak z tradycyjnych odwiedzin. W niektórych regionach księża odbywają spotkania na prośbę parafian. Nowe zasady kolędy 2021/2022 opracował również biskup elbląski. Komunikat, który tłumaczy reguły kolędy, został opublikowany na stronie internetowej diecezji elbląskiej. Chociaż kapłani mogą spotykać się z parafianami w ich domach, podczas wizyt powinni przestrzegać kilku reguł.       

Reklama

Biskup Jacek Jezierski zaznaczył, że w związku z rosnącą liczbą zarażeń, księża podczas wizyty duszpasterskiej są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Wytłumaczył, że wierni przed wizytą mogą zażyczyć sobie, aby duchowny okazał paszport covidowy. Jeśli proboszcz lub reprezentujący do wikary nie są zaszczepieni, parafianie mogą odmówić przyjęcia odwiedzin w trosce o swoje zdrowie i życie. Warto przypomnieć, że kolęda ma charakter dobrowolny.

Biskup poprosił, aby wizyty duszpasterskie odbywały się zgodnie z obowiązującymi restrykcjami. Zaznaczył, że kolęda nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Kapłan powinien zachować odpowiedni dystans i zasłaniać usta oraz nos maseczką. Ważna jest także dezynfekcja rąk.  

Biskup w komunikacie zwrócił się do kapłanów i poprosił o uszanowanie woli parafian. Zaznaczył, że komentarze podważające ich decyzje są nie na miejscu.  Przypomniał także, że tradycyjne kolędowanie - określone prawem kanonicznym - służy ewangelizacji i jest bardzo ważnym elementem życia parafii.

***

Przeczytaj również:

Kolęda 2021/2022: Jak się na nią przygotować?

Zmiany w Kościele w Polsce. Te uprawnienia dostaną kobiety

Kim są dziewice konsekrowane? W Polsce jest ich już ponad 350

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje