Od lipca wyższe rachunki za prąd i gaz. Sprawdź, czy możesz skorzystać z bonu energetycznego

Już od 1 lipca br. przestanie obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna na energię elektryczną i gaz. W maju Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacowało, że w związku z tym opłaty za prąd mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. Przed „rachunkami grozy” Polaków ma chronić ustawa o bonie energetycznym, którą niedawno podpisał prezydent.

Kto może skorzystać z bonu energetycznego?
Kto może skorzystać z bonu energetycznego?123RF/PICSEL

Od 1 lipca nowe stawki za energię elektryczną

Majowe wyliczenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska przedstawiono w “Ocenie skutków regulacji" projektu ustawy o bonie energetycznym i miały one związek z faktem, iż od 1 lipca 2024 r. przestanie obowiązywać zamrożenie cen energii i gazu.

Podpisana 7 czerwca 2024 r. ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego reguluje kwestie związane z cenami energii w drugiej połowie 2024 r. Celem ustawy jest wsparcie odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego - informuje resort.

Ustawa przewiduje przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną w drugiej połowie 2024 r. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Ponadto, jak przekazało Ministerstwo Klimatu i  Środowiska - Ustawa wprowadza nowe świadczenie pieniężne w postaci "bonu energetycznego". Takie wsparcie  przeznaczone będzie dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Z bonu energetycznego skorzysta ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach
Z bonu energetycznego skorzysta ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach123RF/PICSEL

Dla kogo bon energetyczny?

Z bonu energetycznego będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe o niższych dochodach. Przewidziane będą dwa progi dochodowe: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym:

  • 300 zł dla gospodarstw 1-osobowych,
  • 400 zł dla 2-3 osobowych,
  • 500 zł dla 4-5 osobowych,
  • 600 zł dla 6 osobowych i większych.

Dodatkowo, gospodarstwa używające energii elektrycznej do ogrzewania (około 5 proc. gospodarstw) otrzymają dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł). Ta pomoc wynika z faktu, że gospodarstwa, gdzie wykorzystywane są źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, mają najwyższe rachunki - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}