Od tego nagrania można dostać gęsiej skórki. Możliwe, że pojawią się w twoim domu
Duże poruszenie wśród internautów wywołało zamieszczone w sieci nagranie wideo z dziesiątkami owadów, które opanowały ramę jednego z okien. Autor nagrania, leśnik Dariusz Dziektarz wyjaśnił, kim są nieproszeni goście i w jaki sposób przedostali się do środka pomieszczenia.
Biedronka azjatycka - skąd się wzięła w Polsce?
Dziesiątki, a może i setki niewielkich owadów obsiadających ramę okienną - takie nagranie zamieścił w serwisie X leśnik Dariusz Dziektarz. Mężczyzna na swoim profilu napisał, że po otwarciu okna, z jego ramy wysypało się mnóstwo biedronek azjatyckich.
"Ciepły i słoneczny dzień sprawił, że biedronki czujące nadchodzącą jesień przypuściły szturm na okoliczne domy i wykorzystały do tego każdą szczelinę" - informuje mężczyzna.
Biedronka azjatycka to pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych, który w Polsce uznawany jest za gatunek inwazyjny. Prawdopodobnie po raz pierwszy pojawił się on w naszym kraju w 2006 r., kiedy to stwierdzono jego występowanie w Poznaniu.
Zanim jednak biedronkę zauważono w Polsce, to dużo wcześniej, bo w 1916 r. Amerykanie sprowadzili ją do Kalifornii, aby przy jej pomocy zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce. Z czasem biedronka azjatycka rozpowszechniła się na całą Amerykę Północą i Amerykę Południową.
"W latach 80. XX w. została sprowadzona do Europy z Kanady, licząc, że poradzi sobie ona z plagą mszyc. Owad dostosował się do warunków panujących w Europie i zaczął się rozprzestrzeniać do kolejnych krajów" - informuje Państwowa Inspekcja Roślin i Nasiennictwa.
Biedronka azjatycka jest drapieżna i żywi się tym samym pokarmem co inne biedronki, a ponadto zjada jaja i larwy innych gatunków biedronek.
Z kolei specjaliści z Tatrzańskiego Parku Narodowego twierdzą, że w przeciwieństwie do lubianej przez nas "Bożej krówki" biedronka azjatycka częściej gryzie i brudzi cuchnącą hemolimfą.
Biedronki azjatyckie na jesień szukają miejsca do hibernacji i zimowania, a jak podkreśla PIRiN - w Polsce szukając schronienia, mylą nasze domy ze skalnymi wzniesieniami i szukają w nich szczelin i ciasnych miejsc, aby móc zebrać się grupę i tam przezimować.
Czy biedronka azjatycka jest groźna dla ludzi?
Biedronka azjatycka może stanowić zagrożenie dla ludzi. Jej ugryzienie i kontakt z hemolimfą, czyli śmierdzącym płynem ustrojowym, mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje. Do ugryzienia przez biedronkę azjatycką najczęściej dochodzi w momencie, gdy owad czuje zagrożenie.
Należy pamiętać, że owad ten może także atakować m.in. zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty.
Warto widzieć: Prawie każdy ma ją w domu. Pomoże na swędzące ugryzienia