Reklama

Ogromne podwyżki od stycznia 2023 roku. Zmiany uderzą w tę grupę Polaków

Ministerstwo Finansów przedstawiło maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2023 r. Są one o ponad 10 proc. wyższe niż dotychczas. Czy w związku z tym właściciele domów, mieszkań i działek muszą się obawiać o swój budżet? Ile od stycznia wyniesie podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości to opłata lokalna, zasilająca budżet gminy. Do jej terminowego regulowania, zobligowani są właściciele i współwłaściciele gruntów oraz znajdujących się na nich budynków. Wysokość opłaty uzależniona jest od kilku czynników, takich jak rodzaj i wielkość nieruchomości czy jej położenie. Okazuje się jednak, że już w najbliższym czasie uderzy ona po kieszeni wielu podatników.

W jaki sposób nalicza się podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku od nieruchomości jest zmienna - jej maksymalną stawkę jednostkową każdego roku ogłasza Ministerstwo Finansów na podstawie Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak o wprowadzeniu wyższej opłaty gmina decyduje samodzielnie - może przyjąć maksymalną możliwą kwotę lub pozostać przy obowiązującej do tej pory.

Reklama

Pozostawanie przy niższym wymiarze jest jednak rzadką praktyką - jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w tym roku o podniesieniu podatku od nieruchomości zdecydowało niemal 90 proc. polskich gmin

Duże znaczenie ma tutaj fakt, że uzyskane w ten sposób środki zasilają ich budżet, a w przypadku wielu samorządów jest on dziurawy - powodem problemów finansowych wielu z nich była przedłużająca się pandemia oraz znaczne ograniczenie turystyki. 

Czytaj również: PIT-2 w 2023 roku. Czy trzeba składać nowy formularz po 1 stycznia?

Podatek od nieruchomości 2022 - aktualne stawki

Wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest od jej rodzaju oraz wielkości. Obecnie wynosi ona maksymalnie:

 • 0,89 zł/mkw. - dla właścicieli budynków mieszkalnych,
 • 0,54/ mkw. - dla właścicieli gruntów,
 • 25,74 zł/mkw. - dla właścicieli budynków, którzy prowadzą w nich działalność gospodarczą,
 • 1,03 zł/mkw. - dla właścicieli gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza

Podatek od nieruchomości należy regulować systematycznie, raz na kwartał. Terminy płatności przypadają na:

 • 15 marca
 • 15 maja
 • 15 września
 • 15 listopada

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kwota podatku od nieruchomości jest niższa niż 100 zł. Wtedy należy wpłacić ją w jednej transzy, nie później niż do 15 marca każdego roku.

Podwyżka podatku od nieruchomości 2023 - ile wyniesie od stycznia?

Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Finansów z dnia 28 lipca 2022 r. maksymalna wysokość stawek podatku od nieruchomości od stycznia 2023 roku zostanie podniesiona aż o 11,8 proc. 

To bardzo duży skok, na który wpłynęło wiele czynników. Bez wątpienia najważniejszym z nich była inflacja. Jej wskaźnik na moment wyliczeń wynosił właśnie 11,8 proc. dlatego o tyle podniesiono górną granicę opłat. 

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości w 2023 r. wyniesie więc:

 • 0,61 zł/mkw. - za grunty,
 • 1,00 zł/mkw. - za budynki mieszkalne,
 • 1,16 zł/mkw. - za budynki mieszkalne przeznaczone pod działalność gospodarczą,
 • 28,78 zł- za grunty, na których prowadzona jest działalność gospodarcza

Jest to duży skok w porównaniu z obecnie obowiązującymi stawkami, a najbardziej odczują go właściciele dużych gruntów oraz nieruchomości o znacznej powierzchni, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Wiele gmin już zdecydowało o wprowadzeniu maksymalnej stawki na przyszły rok. Należy do nich m.in. Warszawa.

Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?

Część właścicieli gruntów i zabudowań jest zwolniona z opłaty. Należą do nich przede wszystkim osoby prowadzące działalność lub produkcję rolną oraz leśną. Na podobny przywilej mogą liczyć emeryci, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadające rentę inwalidzką, będące członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

W wyjątkowych sytuacjach można skierować do urzędu gminy wniosek o zwolnienie z podatku od nieruchomości, nawet jeśli nie należy się do żadnej z wymienionych grup. W czasie pandemii koronawirusa, na zwolnienie z podatku mogli liczyć np. niektórzy przedsiębiorcy. Stanowiło to element tarczy antykryzysowej. 

Czytaj także: Podatki w Warszawie 12 proc. w górę

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek od nieruchomości | podatki | podwyżka podatków

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy