Reklama

Reklama

Ostrzeżenie za ostrzeżeniem. GIS znowu wycofuje popularny produkt

GIS wycofuje kolejny popularny produkt. Ten przysmak cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza latem. Chodzi o niektóre partie lodów Häagen-Dazs, które mogą być zanieczyszczone tlenkiem etylenu. GIS ostrzega, że to substancja niebezpieczna dla naszego zdrowia.

W ostatnim czasie Główny Inspektorat Sanitarny wydaje ostrzeżenie za ostrzeżeniem. Tym razem chodzi o wycofanie cieszących się popularnością lodów. GIS informuje, że chodzi o niektóre partie lodów Häagen-Dazs. Powód? Zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

Zobacz również: Sprawdź, nim wyjedziesz na wakacje! GIS ostrzega

GIS wycofuje popularny produkt

Francuska firma Häagen-Dazs obecnie wycofuje niektóre partie lodów waniliowych. Problematycznym składnikiem okazał się ekstrakt waniliowy.

Reklama

- Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji - ostrzega GIS.

Odbiorca kwestionowanych partii produktu w Polsce - IGLOTEX SA, zdecydował o konieczności wycofania partii, które zostały wprowadzone do obrotu nim firma uzyskała informację o zanieczyszczeniu. GIS apeluje, by nie spożywać partii produktu, które zostały wyszczególnione w komunikacie.

Zobacz również: Popularne słodycze znikają ze sklepów

GIS wycofuje popularne lody - szczegółowe informacje

Nazwa produktu: Vanille ice cream 460 ml

Producent: Häagen-Dazs

Dystrybutor: IGLOTEX S.A., ul. Leśna 2, 80-220 Skórcz

Numer partii/Data minimalnej trwałości:

4284602/08.05.2023

4166999/24.08.2022

4154/886 / 26.07.2022

4241137/27.01.2023

4251427/27.02.2023

4265875/21.03.2023

Zobacz również: Jajka z niespodzianką, czyli salmonella w produktach spożywczych. Na to uważaj

Tlenek etylenu - dlaczego jest szkodliwy

GIS nie bez powodu natychmiast wycofuje powyższe partie lodów. W krajach Unii Europejskiej maksymalna ilość tlenku etylenu we wszystkich produktach spożywczych jest ustanowiona na poziomie, który odpowiada granicy oznaczalności. Najprościej mówiąc: tlenek etylenu w ogóle nie powinien trafiać do żywności. Spożywany nawet w najmniejszej ilości może być dla naszego zdrowia toksyczny i szkodliwy. Dlatego też takie produkty są szybko wycofywane z obrotu.

Tlenek etylenu został zakwalifikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) jako rakotwórczy. Może się przyczyniać do powstawania raka piersi oraz nowotworów układu limfatycznego i krwionośnego. Zostało udowodnione, że substancja wchodzi w reakcję z DNA - działa mutagennie i powoduje problemy z płodnością.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GIS | produkty wycofane | lody | tlenek etylenu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy