Oto co należy zrobić zaraz po stosunku. Lekarze ostrzegają
Po stosunku, zwłaszcza jeśli pieszczoty odbywały się wieczorem, często mamy ochotę jedynie przytulić się do partnera i zasnąć. Tymczasem, lekarze ostrzegają: panie po zbliżeniu powinny udać się do toalety. Po co? By oddać mocz. Ta praktyka znacząco zmniejsza ryzyko infekcji pęcherza. Warto o niej pamiętać.
Oddawanie moczu po seksie
Intymne chwile spędzone z ukochanym sprawiają, że w sypialni pojawia się wyjątkowy klimat. Po seksie wiele kobiet wstydzi się od razu wstać z łóżka i udać się do toalety. Panie zastanawiają się, jak na takie zachowanie zareaguje partner. Niepotrzebnie, panowie zazwyczaj nie mają nic przeciwko takiej praktyce. A lekarze zaznaczają, że oddanie moczu po seksie, bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie kobiet. Dlaczego?
Kobieca anatomia sprawia, że panie są znacznie bardziej podatne na infekcje intymne i choroby pęcherza niż panowie. U kobiet ujście cewki moczowej znajduje się zaraz obok odbytu. Podczas codziennej higieny kobiety powinny więc zwracać uwagę na to, by bakterie (zwłaszcza bakteria E.coli, nazywanej potocznie pałeczką kałową), które występują w jelicie grubym, nie przedostały się do układu moczowego. To bowiem powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Między innymi:
- stan zapalny
- gorączkę
- ból pojawiający się przy oddawaniu moczu
Zobacz również: Seks a zdrowie. Jak często się kochać?
Dlaczego po seksie powinno się zawsze oddać mocz?
Na ryzyko zakażenia układu moczowego bardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie. Zbliżenie bez zabezpieczenia wiąże się z wymianą bakterii pomiędzy partnerami. Jeśli mikroorganizmy w trakcie stosunku płciowego lub bezpośrednio po nim przenikną do cewki moczowej, najczęściej w organizmie rozwija się infekcja. Jak tego uniknąć?
Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu zapalnego pęcherza i przykrych dolegliwości dróg moczowych jest udanie się bezpośrednio po stosunku do toalety i oddanie moczu.
Zobacz również: Zakładają to do łóżka. Szczytują jak nigdy
- Zakażenie układu moczowego nie jest chorobą przenoszoną droga płciową. Może również wystąpić u kobiet, które nigdy nie współżyły, natomiast najważniejszym czynnikiem, który predysponuje do infekcji, jest właśnie współżycie. Podczas stosunku płciowego, bakterie z okolicy odbytu i krocza kobiety oraz bakterie z ciała mężczyzny, zostają jakoby "wepchane" do cewki moczowej kobiety - tłumaczy Nicole Sochacki-Wójcicka, znana także jako Mama Ginekolog na swoim blogu.
Strumień moczu pozwoli natomiast "wypłukać" bakterie patogenne, a tym samym oczyścić nabłonek cewki moczowej tak dokładnie, jak jest to możliwe.
Gdy partnerzy współżyją ze sobą wiele lat, kobieta staje się odporna na bakterie, które "sprezentuje" jej partner podczas stosunku. Dlatego choroba ta występuje głównie w nowych związkach
Zobacz również: "Wasz seks": Jak zbudować pożądanie seksualne u kobiety?