Oto co należy zrobić zaraz po stosunku. Lekarze ostrzegają

Po stosunku, zwłaszcza jeśli pieszczoty odbywały się wieczorem, często mamy ochotę jedynie przytulić się do partnera i zasnąć. Tymczasem, lekarze ostrzegają: panie po zbliżeniu powinny udać się do toalety. Po co? By oddać mocz. Ta praktyka znacząco zmniejsza ryzyko infekcji pęcherza. Warto o niej pamiętać.

Na ryzyko zakażenia układu moczowego bardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie
Na ryzyko zakażenia układu moczowego bardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie123RF/PICSEL

Oddawanie moczu po seksie

Intymne chwile spędzone z ukochanym  sprawiają, że w sypialni pojawia się wyjątkowy klimat. Po seksie wiele kobiet wstydzi się od razu wstać z łóżka i udać się do toalety. Panie zastanawiają się, jak na takie zachowanie zareaguje partner. Niepotrzebnie, panowie zazwyczaj nie mają nic przeciwko takiej praktyce. A lekarze zaznaczają,  że oddanie moczu po seksie, bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie kobiet. Dlaczego?

Zbliżenie bez zabezpieczenia wiąże się z wymianą bakterii pomiędzy partnerami
Zbliżenie bez zabezpieczenia wiąże się z wymianą bakterii pomiędzy partnerami123RF/PICSEL

Kobieca anatomia sprawia, że panie są znacznie bardziej podatne na infekcje intymne i choroby pęcherza niż panowie. U kobiet ujście cewki moczowej znajduje się zaraz obok odbytu. Podczas codziennej higieny kobiety powinny więc zwracać uwagę na to, by bakterie (zwłaszcza bakteria E.coli, nazywanej potocznie pałeczką kałową), które występują w jelicie grubym, nie przedostały się do układu moczowego. To bowiem powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Między innymi:

  • stan zapalny
  • gorączkę
  • ból pojawiający się przy oddawaniu moczu

Dlaczego po seksie powinno się zawsze oddać mocz?

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu zapalnego pęcherza i przykrych dolegliwości dróg moczowych jest udanie się bezpośrednio po stosunku do toalety
Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu zapalnego pęcherza i przykrych dolegliwości dróg moczowych jest udanie się bezpośrednio po stosunku do toalety 123RF/PICSEL

Na ryzyko zakażenia układu moczowego bardziej narażone są kobiety aktywne seksualnie. Zbliżenie bez zabezpieczenia wiąże się z wymianą bakterii pomiędzy partnerami. Jeśli mikroorganizmy w trakcie stosunku płciowego lub bezpośrednio po nim przenikną do cewki moczowej, najczęściej w organizmie rozwija się infekcja. Jak tego uniknąć?

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanu zapalnego pęcherza i przykrych dolegliwości dróg moczowych jest udanie się bezpośrednio po stosunku do toalety i oddanie moczu.

- Zakażenie układu moczowego nie jest cho­ro­bą prze­no­szo­ną dro­ga płcio­wą. Może rów­nież wy­stą­pić u ko­biet, któ­re nig­dy nie współ­ży­ły, na­to­miast naj­waż­niej­szym czyn­ni­kiem, któ­ry pre­dys­po­nu­je do in­fek­cji, jest wła­śnie współ­ży­cie. Pod­czas sto­sun­ku płcio­we­go, bak­te­rie z oko­li­cy od­by­tu i kro­cza ko­bie­ty oraz bak­te­rie z cia­ła męż­czy­zny, zo­sta­ją ja­ko­by "we­pcha­ne" do cew­ki mo­czo­wej ko­bie­ty - tłumaczy Nicole Sochacki-Wójcicka, znana także jako Mama Ginekolog na swoim blogu.

Strumień moczu pozwoli natomiast "wypłukać" bakterie patogenne, a tym samym oczyścić nabłonek cewki moczowej tak dokładnie,  jak jest to możliwe.

Gdy part­ne­rzy współ­ży­ją ze sobą wie­le lat, ko­bie­ta sta­je się od­por­na na bak­te­rie, któ­re "spre­zen­tu­je" jej part­ner pod­czas sto­sun­ku. Dla­te­go cho­ro­ba ta wy­stę­pu­je głów­nie w no­wych związ­kach
dodaje Mama Ginekolog na swoim blogu.
Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas