Pijesz zbyt mało wody? Oto możliwe konsekwencje

Zaburzenia pamięci, obniżenie zdolności koncentracji, zaburzenia koordynacji ruchów i uporczywe bóle głowy — to objawy spożywania zbyt małej ilości wody dziennie. To nie jedyne kłopoty, na które narazimy się jeśli będziemy unikać regularnego spożywania odpowiednich ilości wody.

Dwa litry wody dziennie - to norma, którą zalecają eksperci
Dwa litry wody dziennie - to norma, którą zalecają eksperci123RF/PICSEL

Nasz organizm składa się w ok. 60-70 proc. z wody. Co ciekawe, w organizmach mężczyzn zawartość wody jest o kilka procent większa niż w ciałach  kobiet. Zaraz po tlenie, woda jest najpotrzebniejszym nam do życia składnikiem.

Woda jest niezbędna do właściwego przebiegu procesów trawienia, stanowi rozpuszczalnik dla składników mineralnych, witamin C i B, hormonów i enzymów. Woda mineralna jest też zwykle źródłem między innymi wapnia, magnezu, potasu i sodu.

Duży niedobór wody w organizmie zaczyna być odczuwalny już po kilkunastu godzinach i towarzyszą mu upośledzone wydzielanie śliny i wysychanie jamy ustnej, rozdrażnienie, bezsenność, zaczerwienienie skóry, utrata apetytu, osłabienie sił fizycznych, zaburzenia koordynacji.

Woda a piękna cera

Nawet jednak w przypadku mniejszych, ale długotrwałych niedoborów wody mogą pojawić się przykre efekty. Jeśli nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni, można to łatwo poznać po kondycji naszej skóry — traci jędrność i elastyczność, staje się szorstka, szarzeje, pojawiają się plamy i przebarwienia, pojawiają się zmarszczki i wypryski, skóra jest podatna na podrażnienia i uszkodzenia, trudniej się goi i jest narażona na alergie.

Zobacz również: 

W edukacji seksualnej nie chodzi o przełamywanie tabuNewseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas