Podwyżki dla budżetówki i nowe świadczenia dla wdów i wdowców. Kto zyska w 2025 roku?

Przyszły rok może być bardzo ciekawy w kontekście podwyżek płac i świadczeń dla niektórych grup społecznych i zawodowych. Kto będzie się cieszył z większych pieniędzy, jakie warunki musi spełnić i o jakich kwotach jest mowa?

Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia w przyszłym roku?
Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia w przyszłym roku?123RF/PICSEL

Wdowy i wdowcy długo czekali na to rozwiązanie

W sierpniu br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o tzw. wdowiej rencie, natomiast nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., ale prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku.

Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowelizacja ustawy wprowadza rozwiązanie w takiej postaci, że wdowcy będą mogli zachować swoje świadczenie i powiększyć je o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać świadczenie emerytalno-rentowe.

Oznacza to, że renta wdowia będzie wypłacana bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury. Nie będzie miało znaczenia, czy emerytura pochodziła z KRUS-u, ZUS-u czy z innego systemu. Także osoby, które owdowiały kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Szacunkowa liczba Polek i Polaków, którzy będą mogli skorzystać z tej ustawy wynosi ok. 2 mln osób - przekazało MRPiP.

Ustawa zakłada wypłatę świadczenia:

- od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc.,

- od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.

Rząd planuje podwyżki dla wybranych grup zawodowych.
Rząd planuje podwyżki dla wybranych grup zawodowych.Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej

Kilka dni temu rząd przyjął poprawki do projektu budżetu na przyszły rok, który zakłada m.in. 7-procentowy wzrost płac, 5-proc. podwyżki dla budżetówki, 3,9-proc. wzrost gospodarczy i 5-proc. inflację.

O  5 proc. wzrośnie również kwota bazowa dla wynagrodzeń nauczycieli, funkcjonariuszy, żołnierzy, pracowników ministerstw oraz urzędów centralnych i wojewódzkich.

Warto podkreślić, że  związkowcy z trzech największych central związkowych: NSZZ "Solidarność", OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych domagali się 15-proc. podwyżek wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas