Masz 55 lat i odpowiedni staż pracy w tym zawodzie? To świadczenie może być dla ciebie
Oprac.: Agata Zaremba
Od 1 września 2024 roku szersze grono pedagogów może ubiegać się o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Umożliwia ono wcześniejsze zakończenie kariery zawodowej i kompensuje dochód z pracy, aż do czasu uzyskania emerytury. Kto może liczyć na to świadczenie oraz jakie są warunki jego przyznania?
Spis treści:
Kto może liczyć na świadczenie kompensacyjne?
Prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego przysługuje osobom, które przez lata pracowały jako nauczyciele, wychowawcy lub inni pedagodzy.
Nowością od września 2024 roku jest rozszerzenie tego uprawnienia na pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Obejmuje to także poradnie specjalistyczne, które wspierają dzieci, młodzież oraz ich rodziców.
Warto pamiętać, że aby otrzymać to świadczenie, nauczyciel musi spełnić trzy kluczowe warunki:
- osiągnąć odpowiedni wiek (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn),
- mieć minimum 30 lat stażu ubezpieczeniowego (w tym 20 lat pracy nauczycielskiej),
- rozwiązać stosunek pracy.
Ile wynosi świadczenie kompensacyjne?
Wysokość świadczenia kompensacyjnego jest ustalana indywidualnie i zależy od sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego zapisanego na koncie ZUS.
Warto jednak zaznaczyć, że kwota ta nie może być niższa niż najniższa emerytura krajowa. Średnia wysokość świadczenia, zgodnie z danymi z kwietnia 2024 roku, wynosiła 4022,52 zł, a korzystało z niego ponad 12,3 tys. osób.
Czy praca w szkole wyklucza świadczenie?
Zasady dotyczące pracy nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne uległy pewnym zmianom w ostatnich latach. Dotychczas podjęcie pracy przez nauczyciela, który korzystał ze świadczenia, prowadziło do zawieszenia wypłaty.
Zobacz również:
Jednak z powodu napływu dzieci z Ukrainy do polskich szkół, do 31 sierpnia 2024 roku obowiązywał wyjątek. Nauczyciele mogli pracować np. jako pomoc nauczyciela lub nauczyciele języka polskiego dla cudzoziemców, bez ryzyka utraty świadczenia. Na razie nie wiadomo, czy te zasady będą obowiązywać również w kolejnym roku szkolnym.
Zobacz również: Ruszyły przelewy z ZUS. Dodatku nie dostanie jednak każdy
Jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne?
Wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne można złożyć w dowolnej placówce ZUS lub przez internet, korzystając z platformy PUE ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające okresy składkowe, nieskładkowe, a także dokumenty dotyczące pracy nauczycielskiej oraz innych form aktywności zawodowej. Warto pamiętać, że wniosek można złożyć najwcześniej na 30 dni przed planowanym przejściem na świadczenie.