Pogoda na wiosnę 2023. Kiedy zrobi się ciepło? Synoptycy nie mają dobrych wieści
Jaka będzie wiosna 2023? Prognozy synoptyków nie pozostawiają wątpliwości. Czeka nas wyjątkowo zimny marzec, w trakcie którego możemy się spodziewać licznych pogodowych „atrakcji” takich jak opady śniegu i deszczu czy porywistego wiatru. Kiedy w Polsce zrobi się ciepło? Synoptycy nie mają zbyt dobrych wieści.
Spis treści:
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową prognozę pogody dla Polski. Chociaż z utęsknieniem wyczekujemy cieplejszych dni, a gdzieniegdzie pojawiły się już krokusy czy przebiśniegi, na prawdziwy "atak" wiosny będziemy musieli jeszcze poczekać. Przynajmniej tak wynika ze wstępnych prognoz.
Prognoza IMGW na pierwsze dni marca
IMGW przygotowało prognozę na początek marca. Od 27 lutego do 5 marca pogodę kształtuje wyż znad Wielkiej Brytanii, który przynosi do środkowej części Europy chłodne powietrze znad północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego.
Zobacz również:
Na ocieplenie w pogodzie będziemy musieli trochę poczekać, bo zamiast niego czekają nas dwucyfrowe mrozy. W serwisie fanipogody.pl czytamy, że w marcu czeka nas kolejny atak zimy, wraz z którym do Polski zawitają śnieżyce i siarczyste mrozy. W niektórych regionach Polski może spaść od 15 do 20 centymetrów śniegu!
- Dzisiaj model od ECMWF przekreśla nasze marzenia o ciepłym początku meteorologicznej wiosny. Duże, ujemne anomalie średniej temperatury powietrza prognozowane są na nadchodzące 3 tygodnie. Obecnie wszystkie modele długoterminowe są tu zgodne - przekazali synoptycy IMGW.
IMGW informuje, że koniec tygodnia przyniesie pochmurną pogodę. Synoptycy prognozują opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
Miejscami może wystąpić porywisty wiatr. W sobotę minimalna temperatura wyniesie od -3 st. C do 0 stopni, nam morzem do 1 st. C. W kotlinach karpackich nastąpi lokalnie spadek temperatury do -8 st. C. W niedzielę temperatura minimalna wyniesie od -4 st. C w południowej części Polski, w centrum będzie to ok. - 1 st. C. W dolinach karpackich można się spodziewać temperatury sięgającej do - 10 st. C.
Pogoda na wiosnę 2023. Takie będą pierwsze dni
Początek meteorologicznej wiosny przypada 1 marca, a kalendarzowej - 21 marca. Według prognoz ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) początek wiosny 2023 będzie chłodniejszy niż w latach 2004-2020.
Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW przekazało, że maksymalna temperatura w Polsce w pierwszym tygodniu wiosny wyniesie od 4 do 8 stopni Celsjusza. W tych dniach pojawią się również przymrozki, a według eksperymentalnych prognoz, w marcu 2023 średnia opadów utrzyma się w zakresie wieloletniej normy.
Pogoda na kwiecień 2023
Według modeli opracowanych przez CMM-IMGW kwiecień 2023 zapowiada się już zupełnie inaczej. Według wstępnych prognoz, w większości kraju opady będą większe niż wskazują normy. Wyjątkiem będą południowe regiony Polski takie jak Małopolska, Podkarpacie i Śląsk. W tych regionach suma opadów powinna być zbliżona do wartości wieloletniej normy.
Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, w Krakowie prognozowana jest temperatura od 8,8 do 9,6 st. C, Warszawie od 8,7 do 9,6 st. C, Wrocławiu od 9 do 9,9 st. C, a Gdańsku - od 6,9 do 7,8 st. C. Termometry w Zakopanem mogą wskazać od 5,3 do 6,7 st. C, a w Suwałkach - od 6,8 st. C do 7,6 st. C.
Jaka pogoda czeka nas w maju 2023? Na taką informację czekają zapewne osoby planujące wyjazd na długi majowy weekend czy dłuższy, wiosenny urlop. Synoptycy przewidują, że temperatura i suma opadów w całej Polsce będzie zbliżona do normy wieloletniej tego miesiąca. Termometry w Warszawie wskażą od 13,6 do 14,8 st. C, w Krakowie od 13,5 do 14,5 st. C, Gdańsku od 11,6 do 12,6 st. C. Z kolei w Zakopanem możemy się spodziewać od 10 do 11,2 st. C, a Suwałkach - od 11,9 do 13,2 st. C.
Czerwiec 2023 rekordowo ciepły? To się okaże
Czy czerwiec 2023 znów okaże się rekordowo ciepły? Sugerują to najnowsze prognozy. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza może być wyższa od niemal 20-letniej normy. Z kolei opady powinny być zbliżone do średnich wartości. Jakie temperatury są prognozowane w polskich miastach? Oto niektóre z nich:
- Warszawa - od 17,1 do 18,3 st. C,
- Kraków - od 17,2 do 18,2 st. C,
- Katowice - od 16,7 do 17,8 st. C,
- Wrocław - od 17 do 18,3 st. C,
- Zakopane - od 13,8 do 14,7 st. C,
- Suwałki - od 15,1 do 16,5 st. C.
Meteorolodzy zaznaczają, że prognozy długoterminowe są jednak obarczone sporą niepewnością i mogą się od siebie różnić.
"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych" - przekazali w komunikacie synoptycy IMGW.
Meteorolodzy zwracają uwagę, że dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy.
"Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - zwracają uwagę.
***