Reklama

Polacy marzą o takim domu. Eksperci nie mają wątpliwości

Dotychczas najwięcej osób decydowało się na zakup mieszkań w blokach, jednak nie sposób nie zauważyć znacznego wzrostu ich cen. Serwis Nieruchomosci-online.pl poinformował nas, że w podobnej cenie można kupić mały dom. Pośrednicy zauważają zwiększone zainteresowanie takimi nieruchomościami.

To wymarzony dom Polaków. Dlaczego spada zainteresowanie zakupem mieszkań?

Przeglądając oferty mieszkań, w największym stopniu rzucają się w oczy ich ceny. Dla przykładu na stronie Otodom.pl kawalerka o wysokim standardzie o powierzchni 11 m² na osiedlu Bieżanów-Prokocim w Krakowie kosztuje 115 tys. zł. 

Ceny dwupokojowych mieszkań zaczynają się od 199 tys. zł za 21 m². Chcąc kupić mieszkanie powyżej 80 m², należy przygotować się na koszt ok. 1 mln zł. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma na rynku tańszych mieszkań, wszystko zależne jest od lokalizacji i standardu. Jednak wiele tańszych ofert znajduje się w blokach z lat 50. lub nadają się wyłącznie do generalnego remontu, a o prawdziwą "perełkę" należy bardzo się postarać. Takie poszukiwania, często spędzają klientom sen z powiek.

Reklama

Serwis Nieruchomości-online.pl poinformował nas, że Polacy najchętniej decydują się na zakup małych domów. Wybierają szeregówki lub bliźniaki o powierzchni 80-100 m² lub domy wolnostojące do 120 m². Według danych z Nieruchomości-online.pl w lipcu zainteresowanie zakupem domów jednorodzinnych było o 24 proc. wyższe niż w czerwcu i o 46 proc. wyższe niż w lipcu 2022 roku.

Rafał Bieńkowski dodaje, że osoby, które dotychczas wstrzymywały się przed zakupem domu, wierząc w spadek cen były w największym stopniu zainteresowane obecnymi ofertami nieruchomości. Twierdzi, że wielu klientów decydowało się również z powodu programu Bezpieczny Kredyt 2%, który obejmował domy w założonym przedziale cenowym. 

Eksperci przeprowadzili badania. Polacy zamieniają mieszkania na domy jednorodzinne

Serwis Nieruchomości-online.pl przeprowadził badania nastrojów rynkowych w opinii agentów nieruchomości, które tylko potwierdzają zwiększenie się popytu na mniejsze domy wśród mieszkańców Polski. 

Adrian Bury z agencji Mój Dom Nieruchomości w Stargardzie Szczecińskim zauważył wśród klientów zwiększenie się zainteresowania niewielkimi domami w standardzie deweloperskim. Dodaje, że wielu kupujących, zdecydowało się na sprzedaż lub zamianę mieszkania na szeregówkę lub dom w zabudowie bliźniaczej. 

 

Na zainteresowanie Polaków domami wpływa przede wszystkim cena i standard. 

Marek Zajkowski z biura Perły Nieruchomości, mówi, że dominują dwie grupy klientów: młode osoby wchodzące w dorosłe życie, które chcą wykorzystać atrakcyjną ofertę kredytową oraz osoby, które przez ostatni rok wahały się nad zakupem nowej, większej nieruchomości licząc na spadek cen. Dodaje, że obecnie klienci martwią się, że ceny domów ponownie wzrosną, dlatego decydują się na realizację ówczesnych planów zakupowych. 

Zobacz również: Polacy chętnie kupują domy w Chorwacji. Eksperci tłumaczą dlaczego

Ile kosztuje wymarzony dom Polaków? Eksperci spekulują, czy ceny nieruchomości wzrosną

Serwis Nieruchomości-online.pl poinformował nas, że ze swoich obserwacji, wnioskuje, że domami nie interesują się wyłącznie rodziny z dziećmi, ale również pary lub single. Wszystko to za sprawą Bezpiecznego Kredytu 2%, który pozwala otrzymać do 600 tys. zł kredytu. Dodaje, że w praktyce na tym popycie korzystają w dużej mierze mniejsze, lokalne rynki. 

Zaczynają się pojawiać również pytania, czy ceny domów nie zdrożeją w najbliższym czasie? Z badań przeprowadzonych przez Nieruchomości-online.pl wynika, że pośrednicy mają różne zdanie na ten temat. 45 proc. pracowników nieruchomości uważa, że w najbliższych miesiąca ceny domów wzrosną, natomiast 42 proc. pośredników sądzi, że obecne wysokie ceny ustabilizują się. Tylko 13 proc. agentów wierzy, że ceny mogą jeszcze się obniżyć. 

Zobacz również: Makłowicz kupił dom w Chorwacji. Kosztował tyle, co dom na prowincji w Polsce

Ceny mieszkań wzrosły, ale transakcyjne w drugim kwartale wolniej 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy