Policzono, ile wynosi średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski. Kwota robi wrażenie?
Oprac.: Łukasz Piątek
Z badania „GfK Purchasing Power Europe 2023” wynika, że średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski wynosi w br. 10,9 tys. euro. I choć nasz kraj awansował w tym roku o jedną pozycję – z 30. na 29. miejsce spośród innych, 42. krajów Starego Kontynentu, to i tak uzyskany wynik jest o niemal 38 proc. poniżej średniej europejskiej.
Ile wynosi średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski?
Dokładnie 10 903 euro - tyle wynosi średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski, na co wskazują dane przedstawione w badaniu "GfK Purchasing Power Europe 2023". W przeliczeniu na złotówki i uwzględniając obecny kurs euro - daje to kwotę niewiele ponad 48 tys. zł.
Co to w praktyce oznacza? Otóż 10 903 euro, to suma pieniędzy, które przeciętnie rocznie wydajemy na życie - m.in. płacąc za różne usługi, energię, transport, wakacje, ubezpieczenia czy jedzenie. I choć kwota może wydawać się wysoka, to należy wziąć pod uwagę fakt, że wyliczona średnia siła nabywcza może być zawyżona przez osoby zarabiające najwięcej i mieszkających w największych miastach.
Pod tym względem Polska znalazła się na 29. miejscu spośród 42 analizowanych państw Europy.
"W 2023 r. średnia siła nabywcza na mieszkańca Polski wynosi 10 903 euro. To wynik o około 38 procent poniżej średniej europejskiej" - czytamy w oficjalnym komunikacje dotyczącym najnowszego badania "GfK Purchasing Power Europe 2023".
Czytaj także: Te rośliny przyciągają pieniądze. 5 roślin, które według przesądów pomogą ci się wzbogacić
Analizując wyniki badania i dzieląc je na różne regiony Polski, można dostrzec bardzo duże różnice w kontekście najmniejszych i największych miejscowości. I tak oto w Warszawie siła nabywcza wynosi 17 980 euro na mieszkańca i jest o prawie 65 proc. wyższa niż średnia krajowa.
To właśnie Warszawa zajmuje pierwsze miejsce w polskim rankingu, a za nią uplasowały się: Sopot, Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków, Bielsko-Biała, Gliwice, Piaseczno i powiat Warszawski Zachodni.
Z kolei najniższa siła robocza w Polsce jest w powiecie koleńskim, gdzie wynosi 6 765 euro.
Ranking powiatów w Polsce pokazuje także, że w dalszym ciągu utrzymuje się szczególnie duża różnica pomiędzy regionami zamożnymi i znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji. Tylko 83 powiaty mają siłę nabywczą powyżej średniej na mieszkańca, natomiast dochód rozporządzalny netto 297 powiatów kształtuje się poniżej średniej krajowej - wynika z badania "GfK Purchasing Power Europe 2023"
W których europejskich krajach siła nabywcza jest najwyższa?
Z badania GfK wynika, że najwyższa siła nabywcza jest w Liechtensteinie, gdzie na mieszkańca przypada 68 843 euro, zatem to prawie cztery razy więcej niż średnia europejska. Na drugim i trzecim miejscu rankingu znalazły się również Szwajcaria i Luksemburg.
Z kolei średnia europejska wynosi 17 688 euro na osobę.