Posiadanie narkotyków w Polsce. Czy jest dopuszczalne?

Aktualizacja

Michał M., czyli raper znany pod pseudonimem Mata, został zatrzymany za posiadanie marihuany — poinformowali dziennikarze RMF FM. Według doniesień Mata miał przy sobie 1,5 grama narkotyku. Jak wygląda kwestia posiadania marihuany i innych narkotyków oraz substancji odurzających w Polsce? Wyjaśniamy.

Posiadanie marihuany i innych narkotyków w Polsce jest nielegalne
Posiadanie marihuany i innych narkotyków w Polsce jest nielegalne123RF/PICSEL

Mata został zatrzymany za posiadanie narkotyków - dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. Według ustaleń dziennikarzy do zdarzenia doszło w Warszawie w czwartek przed północą. Policjanci mieli zauważyć dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu zaczęli się "nerwowo zachowywać", a następnie uciekać. Policjanci wylegitymowali ich, a następnie zabezpieczyli woreczek z suszem, najprawdopodobniej marihuaną.

Jak podaje RMF, znany raper miał przy sobie 1,5 grama marihuany, jego towarzysz - 0,5 grama. Raper przyznał się do winy i usłyszał zarzuty - grozi mu maksymalnie do 3 lat pozbawienia wolności.

Posiadanie marihuany w Polsce. Czy jest legalne?

W Polsce posiadanie narkotyków — w tym posiadanie marihuany — a także ich import, eksport, sprzedaż oraz produkcja są karalne. Nie ma znaczenia rodzaj i ilość narkotyku, a także to, czy były one przeznaczone na użytek osobisty. Precyzuje to art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który wyróżnia trzy możliwości popełnienia przestępstwa w takiej sytuacji. W myśl ustawy karane jest bowiem samo posiadanie narkotyku lub środka odurzającego:

Art. 62. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Dalej Kodeks karny mówi o posiadaniu "znacznej ilości" narkotyków. W takim przypadku przewidziana jest surowsza odpowiedzialność:

Przepisy nie precyzują jednak ściśle tego, co oznacza "znaczna ilość" - należy się więc w tym wypadku kierować orzeczeniami sądów. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego "znaczna ilość" oznacza tyle, ile wystarczy do jednorazowego odurzenia przynajmniej kilkudziesięciu osób.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z lipca 2020 roku czytamy: "Znaczna ilość narkotyków to taka, która wystarcza do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób, to jest co najmniej 20 osób".

Marihuana na własny użytek. Co w takim wypadku?

Art. 62 ustawy wyróżnia także "wypadek mniejszej wagi":

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W tym przypadku, kiedy sprawca miał niewielką ilość narkotyku, ocenia się ilość i rodzaj środka odurzającego oraz badane są wszystkie okoliczności z tym związane, by ocenić szkodliwość społeczną czynu - motywacje sprawcy, jak posiadanie narkotyków oddziaływało na jego otoczenie czy to, czy posiadał narkotyki - na przykład marihuanę - na własny użytek. W takim wypadku, przy niskim stopniu szkodliwości społecznej, istnieje możliwość umorzenia postępowania jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Mówi o tym art. 62a:

Według ustawy z 7 lipca 2017 roku pacjenci mogą - po otrzymaniu zezwolenia - korzystać z konopi indyjskich do celów medycznych. Dozwolone na taki użytek są: zioła konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste, które teraz stanowią surowiec farmaceutyczny. 

Posiadanie marihuany w Polsce. Będzie zmiana przepisów?

Zatrzymanie Maty za posiadanie narkotyku skomentował m. in. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany.

5 gramów i 4 krzaki: ta ustawa przydałaby się Macie!

- czytamy na Facebooku.

"Jako Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany wyszliśmy naprzeciw rzeczywistości i przygotowaliśmy Pakiet Ustaw Konopnych, który dotyczy nie tylko konopi siewnych i marihuany medycznej, ale także dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek!" - przypominają posłanki i posłowie Zespołu na swoim profilu facebookowym.

20 kwietnia 2021 zostały złożone w Sejmie trzy projekty ustaw, które dotyczą zmian w prawie dotyczących konopi. Według jednego z nich posiadanie niewielkich ilości suszu do 5 gramów marihuany przez dorosłego obywatela przestanie być karalne, natomiast ilość między 5 a 10 gramów miałaby podlegać jedynie karze grzywny od 500 do 2000 złotych. Powyżej 10 gramów przepisy byłyby takie jak dotychczas - sankcja wynosiłaby do 3 lat.

Przeczytaj też:

Średnio 4 osoby dziennie mają aborcję za granicą. Raport Aborcji Bez Granic

5 sposobów na brązowe liście roślin. Sprawdź!

Jak wykorzystać wodę po ugotowaniu jajek? Nigdy jej nie wylewaj!

* * *

Zobacz więcej:

"Przychodzi baba do lekarza": Stawianie baniek. Na czym polega ta metoda?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas