Reklama

Reklama

Powrócą kary cielesne dla uczniów? Kontrowersyjna broszura trafiła do szkół

Pedagog z wrocławskiego liceum opublikował fragmenty broszury “Rodzina a szkoła", którą otrzymały licea i technika w całej Polsce. W mediach społecznościowych rozpętała się burza.

"Rodzina a szkoła": Arcybiskup Józef Teodorowicz udziela porad wychowawczych

Broszura “Rodzina a szkoła" jest 42-stronicowym zapisem prelekcji wygłoszonej do nauczycieli pod koniec XIX w. przez jeszcze wówczas księdza, a później arcybiskupa, Józefa Teodorowicza. Ulotka została wydana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i przesłana do wszystkich liceów oraz techników w Polsce w ramach realizacji projektu współfinansowanego z Fundacji PZU "Patriotyczna edukacja obywatelska — broszury i e-booki".

Kary cielesne i dyscyplinowanie niepokornych w imię ładu społecznego

We wstępie do broszury “Rodzina a szkoła" można przeczytać: 

Książka prezentuje stanowisko żyjącego u schyłku XIX wieku autora, który wspomina o potrzebie ścisłej współpracy między rodziną a szkołą, boleje nad tym, że uczniowie są jedynie edukowani, a nie wychowywani oraz zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, jakim jest podkopywanie autorytetu nauczyciela przez rodziców. Jednak to nie te kwestie wzbudziły największe zainteresowanie.

Reklama

Internautów zbulwersował stosunek arcybiskupa do kar cielesnych stosowanych w szkole i rodzinie, który choć nie pochwalał ich wprost, to wydawał się uznawać je w pewnych sytuacjach za skuteczną metodę wychowawczą. W książce można przeczytać między innymi: 

W dyskusji nad broszurą zwracano również uwagę, iż można wysnuć z niej wniosek, że autor pochwala dyscyplinowanie jednostek, które burzą ład społeczny i podważają autorytet władzy:

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: Jest to materiał źródłowy dla lepszego poznania myśli społeczno-politycznych przełomu XIX i XX wieku

Instytut odnosząc się do medialnych doniesień, zauważa, że:

Internauci mają możliwość wyrobienia sobie własnej opinii na temat broszury, bowiem jej pełny tekst w formie elektronicznej jest dostępny na stronie Instytutu.

***

Zobacz również:

Dramatyczny wzrost liczby zakażeń. Nauka zdalna wróci do szkół?

Studniówka 2022. Ile trzeba wydać na bal maturalny?

Kary cielesne dla uczniów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy