Pracujący seniorzy mogą wnioskować o istotną ulgę. Jakie warunki trzeba spełnić?
Seniorzy, którzy osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie pobierają świadczenia emerytalnego i kontynuują pracę zawodową, mogą skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. O czym dokładnie mowa i jakie warunki należy spełnić, żeby wnioskować o ulgę?
Spis treści:
Ulga podatkowa dla seniorów. Kto może skorzystać?
Ulga polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów do kwoty 85.528 zł, które osiągane są m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie lub działalności gospodarczej opodatkowanej według skali, stawką liniową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto zwolnienie z podatku dotyczy także przychodów z tytułu zasiłku macierzyńskiego.
Uprawnionymi do skorzystania z PIT-0 są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem, że nie otrzymują emerytury ani renty rodzinnej z ZUS-u, KRUS-u, zakładów emerytalnych służb mundurowych oraz uposażenia sędziego.
Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z ulgi jest możliwe pod warunkiem, że z tytułu uzyskania przychodów pracujący senior podlega ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
"Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać zarówno osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej, jak i te, które mają ustalone prawo do tych świadczeń, lecz nie jest ono wypłacane. Podstawowym warunkiem uprawniającym do ulgi jest niepobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomimo nabytych uprawnień emerytalnych i dalsza praca. Nie skorzystają więc z niej seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, pobierają emeryturę i dorabiają do swojego świadczenia" - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jakich przychodów nie obejmuje ulga dla seniorów?
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów nie będzie przyznana, jeśli osiągają oni przychody z:
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem zasiłku macierzyńskiego,
- umów o dzieło,
- praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę),
- podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- zwolnionych od podatku dochodowego (innych niż zwolnione na podstawie ulgi dla pracujących seniorów, np. diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej, zapomogi otrzymanej w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby wypłaconej z ZFŚS),
- od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia.
"Jeśli przekroczysz limit ulgi, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosujesz kwotę wolną od podatku w wysokości 30 000 zł. Co do zasady przychody objęte ulgą dla pracujących seniorów podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym" - czytamy na rządowej stronie podatki.gov.pl.
Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego dodaje również, że jeśli emeryt lub rencista zacznie pobierać emeryturę i tym samym przestanie spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi, ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.
Warto wiedzieć: Zenon Martyniuk obliczył swoją emeryturę. Kwota robi wrażenie?