Prezent na Dzień Babci i Dziadka 2022. Wspólnie spędzony czas to najlepszy podarunek

Styczeń wielu z nas upływa pod znakiem poszukiwania ciekawego prezentu dla babci i dziadka. Zastanawiamy się nad tym, co sprawi im największą radość lub przyda się w codziennym funkcjonowaniu. Jednak tym, co seniorzy docenią najbardziej, jest wspólnie spędzony czas. Okazuje się bowiem, że jedną z najgroźniejszych dolegliwości podeszłego wieku jest samotność. Prowadzi nie tylko do chwilowego przygnębienia, ale może być też przyczyną depresji i pogorszenia się stanu zdrowia. Szukasz pomysłu na Dzień Babci i Dziadka? Zapoznaj się z naszymi inspiracjami.

Spraw bliskim wyjątkową niespodziankę na Dzień Babci i Dziadka
Spraw bliskim wyjątkową niespodziankę na Dzień Babci i Dziadka123RF/PICSEL

Dlaczego samotność jest tak groźna?

Temat ten w odniesieniu do seniorów poruszany najczęściej jest w kontekście świąt, zwłaszcza Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Nagłośnienie problemu w ostatnim czasie związane jest także z sytuacją epidemiczną, podczas której izolacja jest wskazywana jako jeden z czynników ograniczający transmisję wirusa. Niestety, problem osamotnienia osób starszych nie jest zjawiskiem nowym czy sezonowym.

Samotność opisać można jako długo utrzymujący się stan odczuwania izolacji. Towarzyszy jej poczucie opuszczenia przez bliskich, a narasta zwłaszcza w sytuacji samotnego mieszkania. Osoby, które jej doświadczają, przestają o siebie dbać, tracą poczucie sensu życia, a przez to podupadają na zdrowiu. Pojawiają się zobojętnienie oraz wrażenie porzucenia i zapomnienia. Choć nadal czują potrzebę nawiązywania i utrzymywania relacji, osoby samotne często jeszcze bardziej zamykają się w sobie. W skrajnych przypadkach może wystąpić u nich depresja.

Jakość kontaktów międzyludzkich przeważa nad ilością

Choć człowiek jest istotą społeczną, okazuje się, że świadomość posiadania nielicznych, ale jakościowych relacji daje pełniejsze poczucie zadowolenia niż większa liczba powierzchownych kontaktów. Dlatego tak ważne jest pielęgnowanie relacji z dziadkami nie tylko od święta. Jednak Dzień Babci i Dziadka może być fantastyczną okazją do przerwania rutyny rozmów telefonicznych czy weekendowych wizyt i tworzenia wspólnych wspomnień oraz zacieśnienia więzi. Zamiast kolejnego kubka, podarujmy dziadkom czas i odskocznię od monotonii.

Sesja fotograficzna zamiast zdjęcia w ramce

Atrakcje dla dziadków zaplanuj w zależności od ich temperamentu i kondycji
Atrakcje dla dziadków zaplanuj w zależności od ich temperamentu i kondycji123RF/PICSEL

Sesje zdjęciowe nie są domeną wyłącznie modelek i modeli. Do profesjonalnego fotografa zgłosić się może każdy, kto chce uwiecznić ważne chwile swojego życia. Zaproś dziadków do studia lub wyruszcie w plener - oferty fotografów zawierają najróżniejsze możliwości, dzięki którym dopasujecie klimat sesji do upodobań, charakteru czy możliwości ukochanych seniorów. Będzie to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, a zdjęcia z tego dnia będą kapitalną pamiątką, do której dziadkowie wrócą w dowolnym momencie.

Wycieczka za miasto jako prezent dla dziadków

Nie masz czasu lub umiejętności, by wykonać własnoręczny upominek dla babci i dziadka? Oferta sklepów też cię nie przekonuje? Wyjście z domu dla wielu seniorów będzie dużo bardziej pozytywnym i cennym doświadczeniem. Nie musisz porywać dziadków w daleką zagraniczną podróż, tym bardziej w aktualnych okolicznościach, kiedy tego rodzaju wycieczki nie są rekomendowane.

Zaplanuj spokojne popołudnie lub weekendowy dzień na niespieszny spacer w przyjemnych okolicznościach przyrody. Zegarek zostaw w domu! Dziadków zabrać możesz do części miasta, której dawno nie mieliście okazji odwiedzić lub wybrać się nieco dalej od miejsca zamieszkania, jeśli jesteście zmotoryzowani. Chwilowa zmiana otoczenia dla dobrego samopoczucia jest niezwykle ważna. Pozwala nie tylko wyrwać się z własnych czterech ścian, ale przede wszystkim zapomnieć na moment o bardziej przyziemnych sprawach i codziennych kłopotach.

Jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, zaproponuj dziadkom wspólny nordic walking
Jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, zaproponuj dziadkom wspólny nordic walking123RF/PICSEL

Aktywność fizyczna, nawet w formie spacerów o umiarkowanym tempie, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie nie tylko psychiki, ale też całego ciała. Poprawia samopoczucie i usprawnia procesy myślowe. Ruch na świeżym powietrzu dotleni i rozrusza organizm, co jest podstawą dla zachowania dobrej kondycji na długie lata.

Przez żołądek do serca dziadków

Wielu z nas twierdzi, że nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe posiłki, które wychodziły spod ręki babci, kiedy byliśmy dziećmi. Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, by w minimalnym stopniu zrewanżować się za lata karmienia najróżniejszymi frykasami.

Nie musisz robić rezerwacji stolika w restauracji. Przygotuj bliskim obiad lub kolację samodzielnie. Uwzględnij nie tylko ich upodobania smakowe, ale przede wszystkim weź pod uwagę, że dieta dla seniorów rządzi się swoimi prawami.

  • Posiłki powinny ładnie się prezentować - starszym osobom często doskwiera brak apetytu. Estetyczna prezencja dań zachęci ich do jedzenia.
  • Unikać należy ciężkostrawnych i smażonych potraw. Dania gotuj w wodzie lub na parze, duś i piecz w folii albo w rękawie.
  • Ogranicz sól. Podczas przyprawiania skup się na aromatycznych ziołach i korzennych przyprawach, które dodatkowo rozgrzeją organizm. Pomijaj jednak bardzo pikantne dodatki.
  • Do przygotowania świątecznego posiłku dla dziadków użyj świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, ryb, nabiału oraz produktów pełnoziarnistych.

Obecność na co dzień

Z "Raportu o Samotności 2021" opracowanego przez Szlachetną Paczkę wynika, że co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka samotnie, a u 42% badanych osób w wieku powyżej 85. roku życia zaobserwować można objawy depresji. Krótka rozmowa telefoniczna z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka nie poprawi tego stanu rzeczy. O najstarszych członkach rodziny pamiętać trzeba na co dzień. Wspólne spędzanie czasu zamieńmy w ratujący zdrowie nawyk, a nie traktujmy wyłącznie jako powodu do świętowania jeden raz w roku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas