Reklama

Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia. Ekspert odpowiada, czy możemy liczyć na śnieg

Jakiej pogody możemy spodziewać się w tegoroczne Boże Narodzenie? Ci, którzy marzą o białych i magicznych świętach, mogą być rozczarowani. Jak powiedział nam rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej — Państwowego Instytutu Badawczego Grzegorz Walijewski - "Według prognoz ma przyjść ocieplenie".

Jaka pogoda na święta 2023? Ekspert o prognozach 

Wielu z nas marzy o białych i magicznych świętach. Niestety coraz częściej święta Bożego Narodzenia są szare i mokre. Jak będzie w tym roku? 

Jak tłumaczy nam rzecznik prasowy IMGW-PIB, ciężko na ten moment określić, jaka będzie pogoda na święta. Istnieją jednak modele, które mogą pokazać nam pewne tendencje oraz przewidywania dotyczące średniej temperatury dobowej.

Do 10 grudnia anomalie mają być ujemne, natomiast od połowy miesiąca według prognoz ma przyjść ocieplenie. Wstępnie wychodzi na to, że okres ten ma być cieplejszy — twierdzi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.

Reklama

Jak dalej wyjaśnia ekspert normy dla tygodnia 18-24.12 wskazują, że temperatura będzie o 1-2,6 st. C. wyższa od normy wieloletniej (1991-2020) w Polsce północnej, a na południu o 1 st. C. Z kolei w następnym tygodniu 25-31.12 ma być o 1-2 stopni cieplej niż zwykle. 

Zobacz również: IMGW wydało alert. Fatalne wieści na koniec tygodnia. "Zabezpiecz dobytek"

Pogoda na Boże Narodzenie 2023. Jaka będzie temperatura?

Pamiętajmy, że dostępne na dziś modele nie są w stanie pokazać nam dokładnych wartości temperatury na konkretny dzień. Mogą one jednak wskazać średnią wartość, która, według modelu ECMWF na ten moment wynosi:

- Od 0 st. C. na południu w obszarach podgórskich, na wschodzie około 2 st. C., a na północy i na zachodzie kraju około 4 st. C. - wskazuje ekspert.

Jak jednak podkreśla Grzegorz Walijewski, średnia temperatura nie jest dla nas precyzyjną informacją, a pokazuje raczej ogólną tendencję:

- Może być taka sytuacja, że maksymalna temperatura wyniesie 8 st. C., ale w drugiej części tygodnia pojawi się 0 st., no i średnia tygodniowa wyjdzie nam 4 st.C. - wyjaśnia. 

Czy możemy liczyć na białe święta?

Modele pogodowe mogą również wskazać ilość opadów na dany okres. Z  tego powodu meteorolodzy już podejrzewają, czy tegoroczne święta będą białe, czy może jednak szare i mokre. 

- W tych tygodniach suma opadów ma być wyższa. Na ten moment zapowiada się też więcej opadów ciekłych, a nie stałych. 

Co to oznacza? Prawdopodobnie opady w okresie Świąt Bożego Narodzenia będą miały mieszaną formę. Będzie wtedy przeważał deszcz ze śniegiem, a także deszcz. Opady śniegu wystąpią raczej na południu Polski i ewentualnie na wschodzie. 

Pamiętajmy jednak, że prognozy z najlepszą sprawdzalnością wykonywane są na dwie doby do przodu. Tzw. prognozy średnioterminowe, czyli na okres od 3 do 7 dni mają już mniejszą sprawdzalność, jednak są one akceptowalne. Wszelkie prognozy, które powstają na więcej niż 7 dni, obrazują tendencje dotyczące ocieplenia lub ochłodzenia, ale nie są w stanie dostarczyć nam konkretnych informacji na temat pogody danego dnia.

Zobacz również: "Śnieg nie wpadł do liści". Beskidzcy górale z niepokojem spoglądają w niebo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda na święta | prognoza pogody | Boże Narodzenie | śnieg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy