Reklama

Prosta zagadka z matematyki podzieliła internautów. Potrafisz ją rozwiązać?

Choć matematyka jest królową nauk, wielu uczniów nie przepada za tym przedmiotem. Są i tacy, który mimo dobrych ocen w szkole, zaraz po maturze puszczają w niepamięć nabyte w czasie edukacji matematyczne reguły. Skutek? Nawet proste z pozoru działania, potrafią wywołać kontrowersje. Oto jedno z nich.

Choć nie przepadamy za oficjalnymi egzaminami, w nieformalnych okolicznościach lubimy sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności. Stąd popularność wszelkiego rodzaju teleturniejów, gier planszowych opartych na wiedzy ogólnej oraz internetowych quizów. Choć zwykle odpowiedzi na stawiane w nich pytania są jednoznaczne, bywają i takie przypadki, w których niewinne pytanie wywołuje burzliwe dyskusje.

Zobacz również: Tylko jedna na dziesięć osób rozwiąże to zadanie z podstawówki. Jesteś wśród nich?

Reklama

Zobacz również: Tak zachowują się nadinteligentni ludzie. Zwróć uwagę na kilka szczegółów

Proste zadanie z matematyki podzieliło internautów. Potrafisz je rozwiązać?

Takim przypadkiem jest z pozoru proste zadanie matematyczne. Choć mogłoby znaleźć się w podręczniku dla szkół podstawowych od wielu miesięcy krąży po internecie, niezmiennie wzbudzając emocje i wywołując spory wśród internautów.

Oto i ono:

8:4(1+1)=?

Pozornie proste, prawa? Wystarczy zastosować poprawną kolejność wykonywania działań, w myśl której najpierw wykonujemy działania w nawiasach, następnie mnożenie i dzielenie, a na końcu dodawanie  i odejmowanie. Posługując się tymi regułami otrzymam działanie w formie:

8:4(2)=?

I tutaj zaczynają się prawdziwa zabawa. Jakie działanie wykonać najpierw? Mnożenie czy dzielenie? Decyzja jest o tyle ważna, że w zależności od tego, jaką drogę wybierzemy, otrzymamy odmienne wyniki.

Jeśli najpierw wykonamy dzielenie, wynik wyniesie 4.

Jeśli najpierw wykonamy mnożenie, wynik wyniesie 1.

A tymczasem rozwiązanie powinno być jedno. Poszukajmy wiec jakiejś podpowiedzi.

Po pierwsze, działanie możemy zapisać w postaci ułamka, w którym 8 będzie licznikiem, a 4(1+1) mianownikiem. W takim wypadku po wykonaniu działania w mianowniku otrzymamy 8:8=1.

Zobacz również: Test IQ. Czy uda ci się rozwiązać zagadkę w mniej niż 40 sekund?

Możemy też potraktować zapis 4(1+1) jako wyłączenie 4 przed nawias. Działanie w dłuższej formie zapisu wyglądałoby następująco: 8:(4x1+4x1). Policzmy więc: 8 : (4+4) = 8:8=1.

Wszystko wskazuje więc na to, że to właśnie 1 jest poprawną odpowiedzią.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: quiz | zagadka | matematyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy