Reklama

Przed nami uderzenie zimy. Prognozy są szokujące: to czeka cały kraj

Śnieżyce i siarczyste mrozy – zima nie ma zamiaru odpuścić. W związku z prognozowanymi na 12 grudnia intensywnymi opadami śniegu w całej Polsce IMGW wydało alerty pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy prognozują, że 14 grudnia temperatury w części kraju mogą spaść nawet do – 16 stopni.

Atak zimy w Polsce trwa. W poniedziałek od rana najmocniej pada na Warmii i Mazurach oraz w części Podlasia i Pomorza. Synoptycy prognozują, że w przeciągu najbliższych godzin temperatura może spaść tam nawet do 25 centymetrów śniegu.

IMGW wydało również alerty ostrzegające przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Obowiązują one od poniedziałku do wtorkowego południa - dotyczą części województwa pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Sprawdź: Potężna śnieżyca uderzy w nasz kraj. Polacy przerażeni, a to jeszcze nie koniec

Reklama

Uderzenie zimy w Polsce

Zima dała się we znaki w miniony weekend - świadczą o tym statystyki opublikowane przez Państwową Straż Pożarną. Jak przekazał na Twitterze rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, 11 grudnia strażacy interweniowali 1462 razy, w tym przy 619 zdarzeniach dotyczących usuwania skutków opadów śniegu.

-  Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. małopolskim 193, lubelskim 154 oraz podkarpackim 150 - poinformował bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy PSP.

Zobacz również: Suwalski fenomen najdłuższych zim. Jaka kryje się za nim tajemnica?

Atak zimy w Polsce

Synoptycy nie mają wątpliwości: najbliższe dni upłyną pod znakiem mroźnej i śnieżnej zimy. W pierwszej połowie tygodnia przeważać będą opady śniegu - na północy będą miały przelotny charakter. IMGW alarmuje, że miejscami porywisty wiatr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

- Na przeważającym obszarze kraju całą dobę utrzymają się ujemne temperatury powietrza. Nocami przy dłuższych rozpogodzeniach temperatura minimalna spadać będzie poniżej -10°C, a w kotlinach górskich nawet do -17°C. Jedynie nad morzem maksymalna temperatura powietrza wzrośnie do około 2°C, jednak okresami wiał będzie tam dość silny i porywisty wiatr - prognozują synoptycy IMGW.

Zobacz również: Prognoza: nawet -16 stopni C. Przed nami prawdziwe uderzenie zimy

Prognoza pogody 12- 18 grudnia 2022 r.

Według synoptyków pogoda w najbliższych dniach będzie dynamiczna. We wtorek opady śniegu mają się pojawić jedynie miejscowo, a w środę padać będzie na południu. 

We wtorek temperatura wyniesie maksymalnie 0 stopni na północy Polski. Najchłodniej będzie w południowej części kraju - termometry mogą wskazać - 10 stopni. Jeszcze niższe temperatury są prognozowane na środę.

W południowej części Polski będzie naprawdę mroźnie. Temperatura minimalna ma wynieść - 16 stopni, z kolei w centrum ma to być do - 8 stopni.

W weekend 17 - 18 grudnia niewykluczone niewielkie ocieplenie, które spowoduje topnienie pokrywy śnieżnej, opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Miejscami mogą występować marznące opady powodujące gołoledź.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prognoza pogody | alert pogodowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy