Przedweselny zawrót głowy

Chcecie się pobrać, ale przeraża was perspektywa kilkumiesięcznych przygotowań, nerwów i sami nie wiecie czego jeszcze...

Na ten dzień czekaliście tak długo...
Na ten dzień czekaliście tak długo...AFP

Najważniejszą zasadą jest przemyślenie wszystkiego odpowiednio wcześnie. Dobrze jest podzielić się z przyszłym małżonkiem obowiązkami. Można do przygotowań zaangażować także świadków, rodziców czy rodzeństwo.

Ceremonia

Sakramentalne "tak" poprzedzone jest długimi przygotowaniami. Pierwsza decyzja to wybór ślubu. Może być osobno cywilny i kościelny lub tylko cywilny. Od listopada 1998 roku nie ma potrzeby zawierania dwóch osobnych ślubów: cywilnego i kościelnego. Teraz, jeśli tylko macie taką chęć, zawieracie jeden ślub w kościele.

Po zdecydowaniu się na ślub konkordatowy pierwszym krokiem jest wybór parafii, w której odbędzie się uroczystość. Zwyczajowo wybiera się parafię panny młodej, choć nie jest to regułą. Można wybrać także parafię, do której nie należą ani przyszła pani młoda ani pan młody. Wcześniej jednak trzeba to uzgodnić z proboszczem danej parafii. Po wybraniu parafii (nie później niż 3 miesiące przez planowaną ceremonią) z księdzem uzgadnia się konkretną datę i godzinę ślubu.

Następnym krokiem jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, właściwym dla waszego miejsca zamieszkania. Tutaj otrzymuje się zaświadczenia o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań co do zawarcia przez was związku małżeńskiego. Aby takie zaświadczenie otrzymać należy przy sobie mieć dowód osobisty i skrócony akt urodzenia. W USC podpisuje się także oświadczenie o przyjęciu nazwisk przez przyszłych małżonków.

Z tymi dokumentami udać się trzeba ponownie do parafii. Poza tym przygotować należy metryki chrztu i świadectwa bierzmowania obojga narzeczonych. W parafii, gdzie odbędzie się ślub ogłoszone zostaną zapowiedzi przedślubne. Dodatkowo, jeśli ślub nie odbywa się w parafii pana młodego, trzeba tam poprosić także o takie zapowiedzi. W kancelarii kościelnej należy też podać nazwiska świadków, przedstawić ich dowody konieczne do przygotowania aktu małżeńskiego.

Z księdzem należy omówić dokładnie ceremonię ślubną.

Podobno najlepiej pobierać się w miesiącach, w nazwach których pojawia się litera "r". Szczególnie pomyślne są też Boże Narodzenie i Wielkanoc. Pamiętajcie o tym!

Suknia biała czy ecru, garnitur czy smoking

Wybór sukni należy do panny młodej. Tradycja mówi, że nie pokazuje się w niej panu młodemu aż do dnia ślubu. W ślubnej modzie do łask wraca obecnie kolor biały i koronki. Uszycie sukni można zamówić u krawcowej, ślubną kreację wypożyczyć lub kupić w salonie mody ślubnej. Jednak nie można zostawiać tego na ostatnią chwilę, gdyż asortyment na rynku jest bardzo szeroki i wybór wcale nie jest tak prosty, jak się może wydawać.

Pan młody na tę wyjątkową okazję może ubrać garnitur, smoking lub żakiet. Rzadko na tę uroczystość panowie zakładają krawat. Najczęściej musznik lub fuluar.

Piękny wygląd

Trochę czasu i wysiłku wymaga przygotowanie ciała i cery. Wszystko po to, żeby tego dnia pięknie wyglądać. Dwa miesiące przed ślubem odwiedź kosmetyczkę. Ona poleci wam odpowiednie zabiegi, które są potrzebne waszej cerze. Także przyszły pan młody powinien odwiedzić kosmetyczkę!

Można z nią omówić sprawę depilacji, oczyszczenia lub odżywienia cery czy też ślubnego manicure'u. Fryzurę pani młodej może pomóc zrobić przyjaciółka. Jeśli wolisz "oddać się" się w ręce profesjonalisty, poszukaj w okolicy dobrego fryzjera. Ważne, żeby kilka dni przed ślubem przeprowadzić próbę makijażu, fryzury i sukni ślubnej, wtedy jest jeszcze czas na wprowadzenie niewielkich zmian.

Obrączki

Mogą być ze złota, platyny, białego złota, a w salonie jubilerskim możecie zamówić grawerowanie waszych imion i daty ślubu. To bardzo miła pamiątka.

Zaproszenia

Można je przygotować w własnym zakresie, dzięki temu będzie to znacznie tańsze, niż w ofercie firm wyspecjalizowanych. I przy odpowiednim zaangażowaniu będą równie piękne. Dobrze poprosić znajomego grafika o przygotowanie wzoru zaproszenia. W sklepach dla plastyków można kupić ozdobny papier do drukowania, w pasmanterii kokardki. Zaproszenia zazwyczaj drukuje się w dwóch wersjach: zaproszenie na ślub oraz na ślub i wesele. Część gości otrzymuje zaproszenia tylko na ślub, ci bliżsi także na przyjęcie weselne.

W dobrym tonie jest osobiste zaproszenie wszystkich gości. Jednak często graniczy to z cudem. Dlatego przynajmniej tych z najbliższej rodziny i przyjaciół zaproście osobiście, pozostałym wyślijcie zaproszenia pocztą. Zaproszeń nie powinno się wręczać później niż miesiąc przed ceremonią ślubną. I pamiętajcie, że na zaproszeniu powinna znaleźć się prośba o potwierdzenie przybycia. Ułatwi wam planowanie liczby gości na przyjęciu weselnym.

Lokal

W dużych miastach lokale rezerwuje się nawet rok czy dwa lata wcześniej. W mniejszych miejscowościach czas jest znacznie krótszy. Najlepiej popytać znajomych, gdzie organizowali swoje śluby. Warto do takiego lokalu wybrać się na kolację, sprawdzić menu i jakość obsługi. Gdy wybór już padnie, na miejscu z kimś z dyrekcji omówcie sprawę menu, alkoholu oraz atrakcji.

Dobrze, żeby w pobliżu była możliwość wynajęcia pokoi dla osób przybyłych z daleka. To dodatkowy koszt, ale niezbyt wypada zaprosić gości z innego miasta i nie zagwarantować im noclegu.

Muzyka

Znalezienie idealnego zespołu, przy którego muzyce będą bawić się i młodzi, i starsi nie jest łatwym zadaniem. Dlatego przed wami długie poszukiwania, chyba, że znajomi polecą wam kogoś sprawdzonego. Oczywiście zamiast zespołu może być także dj, jeśli na przyjęciu będą przeważać ludzie młodzi. Z dj-em czy zespołem trzeba omówić rodzaj muzyki i przebieg przyjęcia.

Fotograf i kamerzysta

Co najmniej 3 miesiące przed ślubem poszukajcie fotografa i kamerzysty. Takie profesje mają bardzo napięte terminy. Zdjęcia można zamówić w studio lub na świeżym powietrzu. Najlepszym środkiem wyboru jest poczta pantoflowa - popytaj wśród znajomych z czyich korzystali usług, czy byli z nich zadowoleni, obejrzyj ich albumy i zdecyduj, czy ci się podobają.

Dorożka czy limuzyna?

Do ślubu można pojechać dorożką, wypożyczonym zabytkowym mercedesem, limuzyną lub samochodem rodziców. Najważniejsze, żeby był czysty i udekorowany i z dużym bagażnikiem, żeby można było w nim schować prezenty od gości i kwiaty.

Lista prezentów

Ostatnio modna jest lista prezentów. Prowadzą je wyspecjalizowane sklepy. Dzięki temu jesteś pewna, że w prezencie ślubnym nie dostaniesz 3 żelazek, 5 kompletów pościeli czy różnych zestawów sztućców. Może warto skorzystać z takiej pomocy? Ułatwia to też znacznie zadanie ślubnym gościom, którzy nie muszą zachodzić w głowę, co wam sprawi największą przyjemność. Jeśli nie potrzebujesz wyposażenia mieszkania, możesz poprosić gości, aby podarowali wam po prostu pieniądze.

Dzień przed ślubem spróbujcie się wyciszyć. Może wieczorny spacer tylko we dwoje pozwoli wam trochę ukoić nerwy. Nie martwcie się, to co was czeka następnego dnia nie jest takie straszne! Dobrze zorganizowane uroczystości na pewno zapewnią wam niezapomnianych wrażeń. Wiele par tego doświadczyło. Głowa do góry i powodzenia!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas