Przygotowanie dokumentów
Przy konstruowaniu listów motywacyjnych i CV należy zwrócić uwagę na język, którego używamy. Wielkie koncerny wspomagają swój system doboru pracowników poprzez użycie komputerowych baz danych i systemów eksperckich.
Przygotowanie dokumentów do organizacji korzystających z usług Agencji Doradztwa Personalnego jest łatwiejsze, ponieważ zawsze możemy liczyć na pomoc konsultantów.
Pracodawca przeglądając listy motywacyjne i CV zwraca uwagę przede wszystkim na fakty takie, jak:
- dyplomy;
- certyfikaty;
- zaświadczenia;
- konkretne sukcesy zawodowe kandydata;
- korzyści, jakich może spodziewać się firma, zatrudniając kandydata;
- aktywność kandydata w zakresie doskonalenia zawodowego i rozwoju;
- umiejętność pracy w zespole.
Pracodawcy zwracają szczególną uwagę na luki w życiorysie, ciągłość pracy, ilość udokumentowanych faktów.
W życiorysie należy umieszczać tylko prawdziwe fakty. Forma przygotowanej dokumentacji powinna być zachęcająca do lektury, czysta, czytelna i pokazująca wszystkie istotne fakty z punktu widzenia przydatności do pracy na stanowisku, o które się ubiegamy.
Rekomendacje i opinie
Opinia poprzedniego pracodawcy zaczyna odgrywać coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Nie chodzi tu o referencje w stylu "listu pochwalanego" na odchodne albo też opinie pełne sloganów i ogólników, które nie dostarczają żadnej konkretnej wiedzy o pracowniku. Przyszły pracodawca, bądź też konsultant z Agencji Doradztwa Personalnego, może kontaktować się z dwoma lub trzema osobami z poprzedniego miejsca pracy, współpracownikami, zwierzchnikiem a nawet szefem firmy. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wymienienie pod hasłem "REFERENCJE" (na końcu swojego CV) kilku osób z podaniem imienia i nazwiska, firmy, zajmowanego stanowiska służbowego i numeru telefonu kontaktowego. Osoby te powinny zostać uprzedzone o możliwości skontaktowania się z nimi potencjalnych pracodawców lub konsultantów z Agencji Doradztwa Personalnego.