Psu leci ślinka na jego widok? Nic dziwnego! Nie musisz mu odmawiać

Każdy, kto ma psa, wie, że czworonóg uwielbia towarzyszyć swojemu ukochanemu właścicielowi, zwłaszcza podczas posiłków. Wtedy też zwierzę na wszystkie sposoby stara się zaskarbić sympatię człowieka, by uległ mu i dał do pyszczka smakowity kąsek. Wiadomo, że pies nie może się żywić wszystkim, co serwowane jest na "ludzkim" stole, ale są takie produkty, które czworonogi uwielbiają i powodują radosne merdanie ogonem. Jednym z nich jest masło orzechowe: można je włączyć do psiego menu pod pewnymi warunkami, a wtedy nie zaszkodzi zwierzęciu.

Psy uwielbiają jeść masło orzechowe. O ile im nie szkodzi, jest dla nich bezpieczne
Psy uwielbiają jeść masło orzechowe. O ile im nie szkodzi, jest dla nich bezpieczne123RF/PICSEL

Masło orzechowe dla psa: Dawać czy nie?

Masło orzechowe może wydawać się nieoczywistą przekąską dla czworonogów, ale część z nas może zdążyła już zauważyć, że na sam widok otwieranego słoika ze smarowidłem przy naszych nogach pojawia się pies. Trzeba przyznać rację: zwierzę może zjadać ten produkt, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie może być on podstawą psiego menu, ale tylko tzw. smaczkiem: serwowanym w niewielkich ilościach i tylko w nagrodę, kiedy pies wykonał jakąś sztuczkę albo zrobił postępy w tresurze.

Alergia na kota. Jest na to sposóbInteria.tv

Oczywiście, nie każdy czworonóg powinien jeść masło orzechowe, nawet w niewielkich ilościach. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że orzechy mogą być alergenem, a ich zjedzenie w takiej formie może mu po prostu zaszkodzić. Dodatkowo masło orzechowe jest bardzo kaloryczne, dlatego zwierzęta z nadwagą lub otyłością nie powinny go jeść.

UWAGA: Choć większość orzechów jest bezpieczna dla zdrowia psa, to nie wszystkie z nich powinny być zjadane przez zwierzęta. Chodzi tutaj o orzechy makadamia, które mogą być bardzo szkodliwe.

Dlaczego psy lubią masło orzechowe?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego psy lubią masło orzechowe. Niestety, odpowiedź pozostaje tajemnicą, ale przypuszcza się, że intensywny zapach prażonych i zmielonych orzechów powoduje, że psom już na sam widok leci ślinka z pyszczka. Jeśli już decydujemy się, żeby masło orzechowe zostało wprowadzone do psiego jadłospisu, warto spojrzeć na skład oferowanego przez sklepy produktu. Idealnie, aby w słoiku nie znalazło się nic poza samymi orzechami. Dlaczego? Ponieważ dodatki po prostu szkodzą psu. Chodzi zarówno o sól, jak i utwardzane tłuszcze roślinne, słodziki oraz konserwanty. Tutaj warto zaznaczyć, aby kategorycznie wystrzegać się ksylitolu, ponieważ nawet niewielka ilość może być dla naszego psa zabójcza.

Masło orzechowe: Uzupełnienie psiej diety

Masło orzechowe jest wspaniałą przekąską dla psów, o ile podaje się je w racjonalnych ilościach
Masło orzechowe jest wspaniałą przekąską dla psów, o ile podaje się je w racjonalnych ilościach123RF/PICSEL

Masło orzechowe, oprócz oczywistych dla psa walorów smakowych, zawiera wiele składników odżywczych, które mogą poprawić kondycję naszego psa. Znaleźć w nim można ogromną dawkę błonnika, który korzystnie działa na układ pokarmowy psa. Białko z kolei jest ważnym surowcem energetycznym oraz budulcem mięśni i kości. Co więcej, produkt zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe: one świetnie sprawdzają się w przypadku profilaktyki układu krążenia. Nie warto zapominać o tym, że orzechy znane są z tego, że mają również witaminy: A oraz E. Ich obecność w psiej diecie spowoduje, że sierść będzie lśniąca i zdrowa.

Jak podawać masło orzechowe psom?

Jeśli kogoś nurtuje pytanie, jak podawać psom masło orzechowe, to spieszymy z odpowiedzią. Ten rarytas można zwierzętom wyciągać wprost ze słoika np. za pomocą palca i dozować od razu do psiego pyszczka. Jeśli nasz czworonóg z kolei jest łakomczuchem, to można zaopatrzyć się w specjalną matę spowalniającą, a na jej powierzchni rozsmarować rarytas. Jeśli mamy sporo czasu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować domowe psie ciasteczka, na które przepis znajdziemy tutaj.

Sprawdź:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas