Reklama

Reklama

Rakotwórczy związek. Masz go w swojej łazience?

Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie przeprowadzili badania mające na celu sprawdzenie wpływu chlorku glinu na organizm człowieka. Jest on obecny w składzie antyperspirantów. Wyniki mogą zaskoczyć.

Chlorek glinu, czyli aluminium, jest to nieorganiczny związek chemiczny, który tworzy sól kwasu solnego oraz glin. Przeciwdziała on nadmiernej potliwości poprzez regulację pracy gruczołów potowych. 

Szkodliwość chlorku glinu

Już od jakiegoś czasu składnik ten był pod lupą naukowców, a jego działanie przeciw potliwości nie zasłaniało skutków ubocznych, jakie może za sobą nieść. Najnowsze wyniki badań, które przeprowadzili naukowcy ze Szwajcarii tylko potwierdziły przypuszczenia o rakotwórczości związku.

Wynika z nich, że chlorek glinu, działając na ludzkie hormony, prowadzi do rozwoju raka piersi. Blokuje on na jakiś czas gruczoły potowe znajdujące się pod pachami i jednocześnie kumuluje się pod skórą. Nadmiar aluminium gromadzi się również w tkankach piersi. Chlorek glinu jest czynnikiem ryzyka rozwoju i rozprzestrzeniania się guzów nowotworowych.

Naukowcy wyrazili zdanie, iż mają nadzieję, że na zakaz stosowania soli aluminium nie trzeba będzie czekać 50 lat, tak jak w przypadku rakotwórczego azbestu. Dodali, że przy wyborze antyperspirantów warto sprawdzać ich skład i wybierać te, które nie zawierają soli glinu.

Reklama

Przeczytaj również: 

Ile naprawdę pracuje nauczyciel? Rozmawiamy z pedagogami w Polsce

Jamie Oliver: Zawsze o dwa kroki przed

Joanna Przetakiewicz dumna z syna. Został wyróżniony przez amerykański "Forbes"

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje