Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall

Hanna Krall zapisuje świat. A gdyby tak zapisać Hannę Krall? Jej własnymi słowami. Opowiedzieć o jej sposobie na reportaż, widzeniu własnej biografii, twórczości, świata, wreszcie nas – czytelników, uczniów, wielbicieli albo przeciwników… Bo przecież reporter, jak uważa Ryszard Kapuściński, to nie zawód. To postawa życiowa, charakter, osobowość. Stąd pomysł na Reporterkę – wywiad - rzekę złożony z cytatów.

Fragment okładki książki "Reporterka"
Fragment okładki książki "Reporterka"materiały prasowe

Autor - Jacek Antczak - skomponował go z rozmów, wypowiedzi (prasowych, dla TV, radia, na czatach internetowych), wywiadów, jakich Hanna Krall udzieliła w swoim życiu.

W drugim, znacznie rozszerzonym wydaniu czytelnicy książek Krall znajdą dalsze ciągi wielu opisywanych przez nią historii oraz opowieść o życiu i twórczości reporterki aż do "Białej Marii", która, jak ogłasza autorka, jest jej ostatnią książką.

Książka zawiera również wspomnienia przyjaciół, uczniów, współpracowników Hanny Krall ze spotkań z reporterką i jej twórczością. Swoimi refleksjami dzielą się z czytelnikiem m.in.: Ryszard Kapuściński, Mariusz Szczygieł, ksiądz Adam Boniecki, Małgorzata Szejnert, Krzysztof Warlikowski, Krystyna Janda, Maria Janion, Władysław Bartoszewski.

O sobie mam opowiadać? Ja jestem nieciekawa, za to ciekawe są historie, które opowiadam w reportażach. Moi bohaterowie - to najciekawsze, co mi się przydarzyło w życiu. A ty przenosisz to na mnie i wydaje ci się, że jestem równie ciekawa. Otóż nie. W moim życiu jest córka, wnuk, mąż i moja praca. Nie możesz uwierzyć, że niczego innego nie ma w moim życiu? Ale moja praca to jest przecież wszystko. To jest cały świat. Przecież moje życie to jest właśnie to, co napisałam. Tych kilkanaście książek. Powiem ci coś. Śniło mi się, że jestem stara, mam dużo lat i przyjdzie taki moment, kiedy pomyślę: "No co ja z tym życiem zrobiłam?". I pomyślę, że chyba go nie zmarnowałam. Opowiadałam o ludziach, o których należy opowiadać, zapisywałam rzeczy, które należało zapisać. Które były tego warte, które były godne, o których należało zawiadomić świat. Hanna Krall

Hanna Krall- najsłynniejsza polska reporterka. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w "Polityce", związana była także z "Gazetą Wyborczą". Jest autorką 17 książek. Pierwsza, "Na wschód od Arbatu", ukazała się w 1972 roku, ostatnia, "Biała Maria", w 2011 roku. Światową sławę przyniosła jej reporterka opowieść o Marku Edelmanie pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" (1977), która trafiła do kanonu lektur szkolnych.  Laureatka kilkunastu najważniejszych nagród literackich i dziennikarskich. Jest najczęściej przekładaną na obce języki polską autorką literatury faktu.


Jacek Antczak - reporter, felietonista, autor piosenek oraz czterech książek reporterskich i biograficznych. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest m.in. laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, dwukrotnie nominowany do Grand Press w kategorii wywiad i dziennikarstwo specjalistyczne, uhonorowany Nagrodą Dziennikarza Roku na Dolnym Śląsku.

Okładka książki "Reporterka"
Okładka książki "Reporterka"materiały prasowe

Jacek Antczak

Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall

Ilość stron: 344

Wydawca: AGORA

Data wydania: 14 maja 2015

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas