Reklama

Reklama

Rodzice mogą dostać od państwa dodatkowe 400 złotych. Od kwietnia rusza nowy program

Od 1 kwietnia rodzicie będą mogli składać wniosek o dofinansowanie opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nabór do nowego rządowego programu, realizowanego w ramach Polskiego Ładu, został zapowiedziany już w 2021 roku. Kwota dofinansowania to maksymalnie 400 zł. Kto może liczyć na wsparcie?

Nowe wsparcie dla rodziców. Zapisy ruszają już niedługo

Rodzice będą mogli zapisywać się do nowego, rządowego programu, powstałego w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z jego zasadami,  państwo będzie opłacało część miesięcznych kosztów związanych z opieką nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. 

Co istotne, dofinansowanie dotyczy jedynie dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO) - który miesięcznie może wynieść nawet 1000 złotych. W konsekwencji na "żłobkowe" mogą liczyć głównie rodzice jedynaków.   

"Żłobkowe" ruszy w Polsce już niedługo. Od 1 kwietnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski o dopłatę w wysokości maksymalnie 400 zł miesięcznie. Jednak, jeśli miesięczna opłata za żłobek wynosi mniej niż 400 zł, kwota dofinansowania zostanie odpowiednio pomniejszona. Minister rodziny Marlena Maląg wyjaśniła to podczas rozmowy w "Rzeczpospolitą".

Reklama

Minister Marlena Maląg wytłumaczyła również,  że pieniądze nie będą trafiać do rodziców, a bezpośrednio do wskazanych placówek. Odpowiednia kwota będzie przesyłana na konto żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Dodała, że świadczenie nie pokrywa kosztów wyżywienia.

Jak złożyć wniosek o dofinasowanie?

MRiPS poinformował, że aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w ZUS. Wniosek o "żłobkowe" będzie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. "Rodzice bardzo dobrze znają tę ścieżkę. Dokładnie tą samą drogą wnioskują o świadczenie wychowawcze, dobry start czy nowy rodzinny kapitał opiekuńczy. Nasze doświadczenie pokazuje, że nie mają z tym problemu" - tłumaczy minister Marlena Maląg.

Wnioski można składać za pośrednictwem: 

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

 Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłacaniem dofinansowań będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

***
Zobacz również:

Emeryci niebawem dostaną "trzynastkę". Wysokość przelewów może być dla wielu zaskoczeniem

O to świadczenie pieniężne już można się ubiegać. Wsparcie cieszy się dużą popularnością!

Bon turystyczny. Nie wszystkim dzieciom przysługuje

Bon turystyczny - ile wynosi, jak go dostać? Najważniejsze informacje


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie żłobkowe | dofinansowania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy