Różowy Księżyc: przedziwna pełnia, którą widać tylko raz do roku
Kwiecień to ten wyjątkowy czas w roku, kiedy natura budzi się do życia i wiosna nadchodzi w pełnej krasie. To także okres bardzo ciekawych zjawisk. Jednym z nich jest różowy Księżyc, który rozbudza wyobraźnię badaczy i artystów od setek lat. Kiedy jest pełnia różowego Księżyca i co oznacza różowy Księżyc?
Różowy Księżyc to termin odnoszący się do zjawiska, kiedy w czasie pełni nasz naturalny satelita wydaje się być różowego lub pomarańczowego koloru.
Co oznacza Różowy Księżyc?
Nazwa "Różowy Księżyc" pochodzi od floksów, kwiatów pączkujących na początku wiosny, rosnących głównie w Ameryce Północnej. Tamtejsi rdzenni mieszkańcy nazywali tak kwietniową pełnię. Określenie to może być mylące, ponieważ ciało niebieskie nie zmienia swojego koloru na różowy. To złudzenie wynikające ze specyficznego odbicia światła Słońca.
Inne nazwy kwietniowej pełni Księżyca to:
- Księżyc Rybi
- Księżyc Jajeczny
- Księżyc Kiełkujący
Chrześcijanie nazywają ten specyficzny widok Księżycem paschalnym. Zgodnie z tradycją, kwietniowa pełnia ustala datę świąt Wielkanocnych. Odbywają się one zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Różowego Księżyca. Zjawisko to jest także symbolem istotnym dla Żydów. Oznacza bowiem początek Paschy.
Czytaj więcej: Planety rządzą naszym losem. Która z nich włada twoim?
Zjawisko to jest często kojarzone z romantyzmem i tajemniczością. Jest bardzo popularne wśród miłośników astronomii i fotoreporterów.
Kiedy jest pełnia różowego Księżyca?
Kwietniowa pełnia, podczas której Księżyc przybierze różową barwę, przypada w 2023 na początek miesiąca. Pełnia sama w sobie rozpocznie się 4 kwietnia, ale zjawisko różowego Księżyca będzie widoczne dopiero dwie noce później, 6 kwietnia.
Spektakl ten najlepiej obserwować z dala od sztucznego oświetlenia. Teoretycznie apogeum osiągnie wcześnie rano, dokładnie o 06:37, ale ze względu na światło słoneczne, może być słabo widoczne. Lepszym pomysłem będzie więc próba zaobserwowania różowego Księżyca w nocy z 5 na 6 kwietnia.
Różowy księżyc - co ile lat?
Różowy Księżyc pojawia się na niebie każdego roku.
Różowy Księżyc - przesądy
Jak w przypadku każdego spektakularnego zjawiska na niebie, różowemu Księżycowi przez lata przypisywano przeróżne znaczenia, a nawet nadawano magiczne moce, choć to tylko niewielka optyczna zmiana ziemskiego satelity. Niemniej w niektórych kulturach i tradycjach ludowych Księżyc jest uważany za obiekt magiczny i związany z określonymi rytuałami oraz wierzeniami.
W hinduizmie Księżyc jest uważany za personifikację boga o imieniu Soma, symbolizuje umysł, emocje i intuicję, w chrześcijaństwie jest symbolem przebaczenia i nowego początku, a w mitologii greckiej wiązano go z kultem bogini Artemidą. W niektórych kulturach ludowych wierzy się, że Księżyc ma wpływ na ryby i zwierzęta, a także na nasze emocje i nastroje.
Kwietniowa pełnia Księżyca to pełnia w Wadze, zapowiadająca wyzwania w relacjach prywatnych, ale i tych biznesowych. Waga jest symbolem sprawiedliwości, prawa, porządku, lecz również sporów oraz partnerstwa.