Rozwój zawodowy - możliwość czy przymus?

Konieczność przystosowania się do ciągłych zmian , jakie zachodzą na "rynku" wymaga od każdego pracownika nieustannego uczenia się i stałego profesjonalnego rozwoju.

article cover
INTERIA.PL

Jednym ze sposobów dzięki któremu jako dorośli uczymy się najlepiej jest uczenie się naturalne wtopione w codzienną praktykę i połączone z naszą własną wewnętrzną motywacją. Aby uczyć się jako dorośli powinniśmy wziąć odpowiedzialność za nasze własne uczenie się. To znaczy powinniśmy kierować własnym uczeniem i rozwojem tak jakbyśmy kierowali jakimkolwiek innym projektem w pracy ; myśleć o tym co chcemy osiągnąć - tworzyć obraz rezultatu, który chcemy osiągnąć - planować - i dowiadywać się jak najwięcej.

Kierując swoim uczeniem w ten sposób osiągamy bardziej korzystne rezultaty. Doskonalimy swoją zdolność uczenia, stajemy się bardziej swobodni i otwarci na zmiany zachowując przy tym wewnętrzny spokój i stabilność.

Proces planowania Twojego rozwoju zawodowego i osobistego wymaga zadania sobie kilku ważnych początkowych pytań i dokonania kilku osobistych analiz.

Jak uczyłeś się do tej pory - jak przebiegała Twoja historia uczenia - jakie czynniki były w to zaangażowane?

Jaki masz styl uczenia - w jaki sposób się uczysz?

Co było i co jest Twoją motywacją do nauki?

Na jakim rynku działasz - czego potrzebują ludzie, klienci dla których pracujesz - jakich nowych kompetencji osobistych i zawodowych to od ciebie wymaga?

Gdzie i jaki chciałbyś być w okresie najbliższych 6-12 miesięcy lub też 5 lat?

Czego chciałbyś się nauczyć- co chciałbyś ulepszyć w swoich umiejętnościach i sposobie działania?

Jakich twoich umiejętności potrzebuje organizacja w której działasz?

Co sprawiłoby, że twoje życie zawodowe stałoby się bardziej satysfakcjonujące?

Zadanie sobie tych pytań i rzetelna wobec samego siebie odpowiedź na nie jest pierwszym, koniecznym warunkiem wzięcia odpowiedzialności za swój rozwój i pokierowania nim w najlepszą dla nas stronę. Pozwala na stworzenie i zapisanie swojego planu rozwoju, który będzie określał co? - po co? - jak i kiedy?- się nauczymy. Plan rozwoju będzie działał jak mapa, przewodnik pomocny w chwilach wątpliwości co dalej mamy robić. I jeżeli potraktować nas samych, nasze kompetencje jako portfel akcji na "giełdzie pracy", to plan rozwoju będzie zapisem drogi zwiększania wartości naszych akcji, tak aby zawsze znalazł się inwestor, który zechce je nabyć. Dla wielu inwestorów - pracodawców posiadanie przez nas własnego planu rozwoju, może być ważnym argumentem przekonującym do nas.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas