Reklama

Reklama

Zła wiadomość dla seniorów. ZUS zmniejsza limit. Mogą sporo stracić

Osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę i jednocześnie pracują, powinny mieć się na baczności. Rząd planuje obniżyć obowiązujące obecnie limity „dorabiania”. Zmiany mają wejść w życie już od 1 września.

Emeryci i renciści: czerwcowy limit "dorabiania" już nieaktualny

Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę lub rentę, często dorabiają do świadczenia. Nie ma w tym nic złego. Jednak, jeśli świadczeniobiorca przekroczy ustalony przed rząd "próg dorabiania", kwota comiesięcznego świadczenia zostaje odpowiednio zmniejszona.

Wspomniany limit nie jest stały. Stanowi 70 proc. wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a zatem zmienia się wraz z nim. Ustalany jest raz na trzy miesiące. Ostatnia zmiana weszła w życie wraz z  początkiem czerwca. Zgodnie z nią emeryci i renciści mogli dodatkowo dorobić nie więcej niż 4364,65 zł brutto. Z kolei jeśli ich przychód przekraczał 8105,80 zł brutto, a więc stanowił 130 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata świadczenia zostawała całkowicie wstrzymywana.

Reklama

Czerwcowy limit już niedługo się przeterminuje. Od września obowiązywać będzie bowiem nowa granica. ZUS właśnie poinformował o tym, że limit dorabiania do emerytury po raz kolejny zostanie zmniejszony. Niestety, oznacza to, że część osób, które pobierają wcześniejsze emerytury lub renty i pracują, starci. Ile? 

Zobacz również: Dodatek do emerytury po 65. roku życia. Te osoby dostaną więcej pieniędzy

Wrzesień 2022: Ile może dorobić emeryt i rencista?

Od 1 września 2022 roku dodatkowy przychód nie może przekroczyć 4309,40 zł brutto. Jeśli emeryt zarobi więcej, ZUS zmuszony będzie odpowiednio pomniejszyć świadczenie, by "wyrównać" rachunek. Jeśli świadczeniobiorca uzyska więcej niż 8003,20 zł przychodu, comiesięczne świadczenie zostanie wstrzymane.

W konsekwencji limit obowiązujący w III kwartale jest niższy od tego obowiązującego w II kwartale o niecała 50 złotych. 

***
Zobacz również: 

Rozpoczynają się wypłaty 14. emerytur

Będą wyższe emerytury dla wdów i wdowców?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renta | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy