Reklama

Sikanie pod prysznicem może doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Lekarka apeluje

Wielu ekologów jest zdania, że sikanie pod prysznicem wpływa pozytywnie na kondycję naszej planety. Mimo to niewiele osób przyznaje się publicznie do takiego sposobu dbania o środowisko. Co więcej, według dr Alicii Jeffrey-Thomas z USA częste oddawanie moczu w czasie kąpieli może prowadzić do dolegliwości układu moczowego. Dlaczego?

Sikanie pod prysznicem pozwala oszczędzić wodę

Według obliczeń studentów Debsa Torrisa i Chrisa Dobsona z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, gdyby 15 tysięcy osób sikało pod prysznicem, w ciągu roku zaoszczędziliby tyle wody, że mogliby wypełnić nią 26 basenów olimpijskich. Do sikania pod prysznicem jeszcze kilka lat temu zachęcała  kampania ekologiczna "The Go with the Flow". Ekolodzy uważali, że jest to dobry sposób na zmniejszenie zużycia  wody, której w wielu regionach świata brakuje.  

Mimo opinii ekologów i badań studentów z Uniwersytetu Wschodniej Anglii sikanie pod prysznicem uważa się za wstydliwy nawyk, do którego nie warto się przyznawać. Okazuje się, że oddawanie moczu podczas kąpieli może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. Głos w tej sprawie zabrała dr Jeffrey-Thomas z Uniwersytetu Florydy w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Lekarka apeluje, by kobiety nie sikały w czasie kąpieli

Dr Jeffrey-Thomas prowadzi kanał na TikToku. Dzięki aplikacji przekazuje wiedzę i dzieli się z obserwatorami praktycznymi wskazówkami. Niedawno ekspertka poruszyła temat oddawania moczu pod prysznicem. Zaznaczyła, że ten nawyk może skończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli praktykują go kobiety. Podwód jest prosty.

Specjalistka wyjaśniła, że  jeśli często sikamy pod prysznicem, nasz mózg wiąże dźwięk kąpieli z możliwością oddania moczu. To może być przyczyną problemów zdrowotnych, w szczególności nietrzymania moczu. Wstydliwe problemy najprawdopodobniej będą pojawić się, gdy usłyszymy odgłos kapiącej wody. Niekontrolowane popuszczanie podczas takich czynności jak mycie naczyń czy pranie, może skutecznie utrudnić życie. Kłopoty pojawiają się również podczas wakacji. Mózg przyzwyczajony, że sikamy, w towarzystwie charakterystycznego szumu, podobnego do tego, który wydają fale, na plaży może płatać nam figle.

Sikanie na stojąco nie jest zdrowe dla kobiet

Jest też drugi powód, przez który zdaniem dr Jeffrey-Thomas  nie powinniśmy sikać, biorąc kąpiel. Ekspertka tłumaczy: "anatomia kobiet nie pozwala im sikać na stojąco. Ich dno miednicy nie będzie się wystarczająco rozluźniać, co sprawi, że pęcherz nie będzie do końca opróżniony".  W konsekwencji nawyk oddawania moczu na stojąco, chociaż dobry dla planety, może okazać się zgubny dla zdrowia.


***

Przeczytaj również: 


Zasnęła z obrączką na palcu

Na Grenlandii spadł deszcz. To pierwsza taka sytuacja w historii

Zdjęcie Maryli Rodowicz obiegło sieć. "Nawet bym nie poznał"

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mocz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy