Skala włamań do mieszkań rośnie lawinowo. Prostym trikiem zniechęcisz złodzieja

Miliony Polaków przez cały rok nerwowo wyczekują wakacji i upragnionego urlopu, na co miesiącami skrupulatnie odkładają swoje pieniądze. Niestety dla części z nich powrót z wypoczynku okaże się niezwykle dramatyczny, gdyż stracą wiele wartościowych rzeczy. Ich mieszkanie padnie łupem złodziei, dla których okres wakacji to prawdziwe żniwa.

Okres wakacyjno-urlopowy to dla złodziei czas największych żniw
Okres wakacyjno-urlopowy to dla złodziei czas największych żniw123RF/PICSEL

Statystyki są nieubłagane - lawinowo rośnie liczba włamań do mieszkań, a policja odnotowuje średnio około 70 tysięcy takich przypadków każdego roku. W 2021 r.  w całej Polsce doszło do ponad 71,6 tys. kradzieży z włamaniem, ale w 2022 r. takich przestępstw było jeszcze więcej.

Złodzieje doskonale wykorzystują okres wakacyjno-urlopowy, kiedy Polacy opuszczają swoje mieszkania, które dla przestępców stają się łakomym kąskiem. I choć postęp technologiczny, dotyczący również zabezpieczeń przed włamaniem, pozwala na znaczne zwiększenie naszego bezpieczeństwa, to jednak i tak liczba włamań do domostw wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Nie istnieje idealny, chroniący nas w 100 procentach sposób na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem, ale na szczęście w znaczący sposób możemy ograniczyć ryzyko pojawienia się w nim złodziei.

Złodzieje najczęściej włamują się do mieszkań przez okna
Złodzieje najczęściej włamują się do mieszkań przez oknaPicsel123RF/PICSEL

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Wyjeżdżasz na wakacje i twoje mieszkanie przez kilka lub kilkanaście dni będzie stało puste? Właśnie na taki moment czekają złodzieje. Jeśli jesteś w dobrej komitywie z sąsiadami, poproś ich, by rano i wieczorem zerknęli na twoje mieszkanie. Już samo naciśnięcie klamki w drzwiach wejściowych sprawi, że sąsiad będzie miał pewność, czy ktoś nielegalnie dostał się do środka.

Ponadto warto, żeby rzucił okiem na stan twoich okien, a zwłaszcza okna balkonowego, czy aby na pewno nikt przy nich nie majstrował. Rzecz jasna okna podczas twojej nieobecności powinny być dokładnie zamknięte. Jeśli posiadasz zabezpieczenia w postaci krat, również powinny być one odpowiednio zabezpieczone.

Niestety nawet zamknięte okna nie powstrzymają złodzieja przed włamaniem do mieszkania
Niestety nawet zamknięte okna nie powstrzymają złodzieja przed włamaniem do mieszkania123RF/PICSEL

Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie sąsiada w klucze od twojego mieszkania. Nie musi spędzać w nim całych dni i nocy podczas twojej nieobecności. Wystarczy, że wieczorem zapali na jakiś czas światło w pokoju, co dla złodzieja będzie oznaczać, że mieszkanie jest pilnowane.

Wyjmowanie przez sąsiada twojej korespondencji ze skrzynki na listy także będzie sygnałem dla potencjalnego przestępcy, że nie warto ryzykować włamania.

Jedziesz na wakacje? Poproś sąsiada, by przyglądał się, czy ktoś kręci się koło twoich drzwi wejściowych do mieszkania
Jedziesz na wakacje? Poproś sąsiada, by przyglądał się, czy ktoś kręci się koło twoich drzwi wejściowych do mieszkania123RF/PICSEL

Policja ostrzega i radzi

Każdego roku policja apeluje do Polaków o podjęcie niewielkiego wysiłku w celu zabezpieczenia swojego majątku, kiedy wybieramy się na urlop.

"Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności" - brzmi apel policji.

Opuszczasz mieszkanie na kilka dni? Nie zostawiaj w nim drogocennych przedmiotów
Opuszczasz mieszkanie na kilka dni? Nie zostawiaj w nim drogocennych przedmiotów123RF/PICSEL

Zdaniem funkcjonariuszy dobrą praktyką jest również zapisanie numerów fabrycznych wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, kamera, video itp. "Oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja, sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania" - podpowiada Policja, i dodaje:

  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  • zamknij wszystkie okna i drzwi, bo ponad 60 procent włamywaczy, dostaje się do mieszkań przez okno!
  • nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od ciebie;
  • dziecko z kluczami do mieszkania na szyi, to równie fatalny pomysł - włamywacz potrafi wejść w posiadanie takiego klucza lub wykonać jego odcisk;
  • zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
  • wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
  • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek z informacjami, gdzie aktualnie przebywasz, bo włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;
  • wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci — zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.
Włamywacze korzystają z okresu wakacyjnego i okradają mieszkania Polaków
Włamywacze korzystają z okresu wakacyjnego i okradają mieszkania Polaków123RF/PICSEL

Co zrobić, jeśli złodziej włamie się do mieszkania?

Jeśli będziemy mieć już do czynienia z tą niezwykle przykra i stresogenną sytuacją, musimy pamiętać, co robić, a czego unikać, zaraz po odkryciu włamania.

Przede wszystkim - bez względu na wszystko postarajmy się nie wpadać w panikę. Zachowując zimną krew, zwłaszcza w pierwszych minutach po wykryciu przestępstwa, zwiększymy szansę na odnalezienie złodzieja i jego łupu z naszego mieszkania.

Po urlopie może cię czekać niemiła niespodzianka
Po urlopie może cię czekać niemiła niespodzianka123RF/PICSEL

Jeśli nie mamy pewności, czy sprawca włamania nadal przebywa w mieszkaniu, absolutnie nie powinniśmy wchodzić do środka. Zachowanie bezpieczeństwa powinno być dla nas priorytetem. W takiej sytuacji natychmiast powinniśmy powiadomić policję i zaalarmować sąsiadów.

Z kolei jeśli mieszkanie zostanie splądrowane, a po złodzieju nie będzie już śladu, lepiej poczekać na policję przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Dzięki temu policyjni technicy kryminalistyki będą mieli większą szansę na zebranie wszelkich śladów, jakie być może w mieszkaniu zostawił po sobie złodziej. Oględzin mieszkania możesz dokonać w towarzystwie policjantów.

Dokładnie sprawdź, co zginęło z twojego mieszkania. Jeśli łupem złodzieja padły twoje dokumenty, jak najszybciej skontaktuj się z właściwymi urzędami i instytucjami w celu zastrzeżenia danych.

„Zbliżenia”. Krzysztof Skiba: Humor i energię odziedziczyłem po mamieINTERIA.PL