Reklama

Skandaliczne zachowanie turystów w ZOO. To nie pierwsza taka sytuacja

Do skandalicznej sytuacji doszło w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. Turyści stojący przy wybiegu dla bizonów, dopuścili się okrutnego zachowania względem zwierzęcia, które odpoczywało na wybiegu. Okazuje się, że to nie pierwsza taka sytuacja i niekiedy turyści oglądający zwierzęta w polskich ogrodach zoologicznych zapominają, jak powinno się zachowywać w takim miejscu, by nie przeszkadzać zwierzętom, a przede wszystkim nie straszyć ich i nie krzywdzić.

Turyści rzucali kamieniami w bizony. Powód? Zwierzęta "nic nie robiły"

"Dziękujemy osobie, która zadała sobie trud i powiadomiła nas oraz nagrała, jak dwójka zwiedzających (z dzieckiem!) rzuca kamieniami w odpoczywającego bizona. Tłumaczenie zwiedzających: "kupiliśmy bilet, a zwierzęta nic nie robią"- czytamy na wstępie we wpisie poznańskiego ZOO, który pojawił się na oficjalnej stronie ogrodu zoologicznego wieczorem 17 września.

Pod tymi słowami dyrekcja ZOO udostępniła nagranie, na którym zarejestrowano okrutne zachowanie mężczyzn. Film wprawił w osłupienie internautów, którzy szybko wyrazili swoją opinię w komentarzach. 

Reklama

Oburzające jest nie tylko samo zachowanie sprawców, ale to, że byli oni z dzieckiem, co też odnotowano we wpisie poznańskiego ZOO. 

"Jesteśmy przekonani, że dziecko, gdy dorośnie, też będzie rzucało kamieniami w owych panów, szczególnie gdy starzy, schorowani, czy zmęczeni upałem nic nie będą robili" - czytamy w dalszej części wpisu, w którym trudno władzom ogrodu zoologicznego było ukryć zrozumiałe emocje wynikające z sytuacji.

Okazuje się niestety, że takie skandaliczne zachowanie odwiedzających ogrody zoologiczne, jak to, które miało miejsce w Poznaniu, to nie wyjątek. Niestety. 

Pawiany obrzucone brukiem we wrocławskim ZOO

Podobna sytuacja wydarzyła się w ZOO we Wrocławiu w 2022 roku, kiedy to pracownicy tego ogrodu znaleźli na wybiegu dla pawianów masajskich porozrzucane kostki brukowe. 

Za każdym razem, gdy pracownicy ZOO odkrywają, że ktoś ze zwiedzających, chciał w taki sposób skrzywdzić zwierzęta, są zbulwersowani i trudno im uwierzyć w zaistniałą sytuację. 

Okazuje się, że nie tylko kostki brukowe, czy kamienie idą w ruch podczas oglądania zwierząt. Pracownicy ogrodów zoologicznych znajdują na wybiegach różne przedmioty, o czym także przy okazji wydarzeń z 2022 roku informowało wrocławskie ZOO. 

"Na wybiegach zwierząt ląduje wiele przedmiotów, które mogą im zaszkodzić, zarówno tych, które znalazły się tam przypadkiem, jak i wrzucanych specjalnie. Wiemy, że telefony czy maskotki lądują na wybiegach często przez nieuwagę, a nie w wyniku złych intencji, ale apelujemy o większą ostrożność" - pisało w 2022 roku wrocławskie ZOO na swojej stronie internetowej.

Zobacz też: "Nieraz widłami nas straszą". Tak od kulis wyglądają interwencje "komandosów" KTOZ

Pracownicy ZOO także nieustannie apelują do odwiedzających zwierzęta, że gdy ci zobaczą takie i podobne sytuacje, jak rzucanie przedmiotami w zwierzęta, denerwowanie i straszenie ich w inny sposób, by reagowali, protestowali i jak najszybciej powiadamiali ich o tych incydentach.

Bezduszni dorośli i dzieci bez opieki. Sytuacja w ZOO w Chorzowie wprawia w osłupienie

Trudno też nie wspomnieć o sytuacji z marca 2023 roku, która miała miejsce w ogrodzie zoologicznym w Chorzowie. Tam także zachowanie odwiedzających ZOO zostało uwiecznione na nagraniu. 

 Tym razem winne straszeniu zwierząt były dzieci, których rodzice nie reagowali na to, co robiły w pobliżu, a tak naprawdę na, wybiegu dla żółwi. 

Wybieg dla tych gadów jest osłonięty od góry siatką. Dzieci uznały za świetny pomysł na zabawę, aby zrobić sobie z niej zjeżdżalnię. Siatka, która miała za zadanie chronić zwierzęta znajdujące się na tym terenie, nie była dostosowana do utrzymywania ciężaru ciała małego człowieka. 

Na nagraniu widać, jak dorosłe osoby, z pewnością opiekunowie, stoją i obserwują zachowanie dzieci i reagują niespiesznie dopiero po zakończonej zabawie. 

Podobnie jak nagranie z poznańskiego ZOO, to także oburzyło internautów, którzy nie szczędzili gorzkich słów dla rodziców dzieci w komentarzach pod nagraniem udostępnionym na stronie internetowej chorzowskiego ZOO. 

Zobacz też: Polscy leśnicy pokazali nietypowe nagrania. Wyjaśniają, co to oznacza

"Pamiętajcie, w zoo jesteście gośćmi w domu zwierząt, dlatego tak ważne jest żebyście przestrzegali naszego regulaminu. W ogrodach zoologicznych nie wolno wspinać się ani siadać na ogrodzeniach i barierkach" - apelowało wówczas przy okazji publikacji nagrania ZOO w Chorzowie.

Nauka empatii i szacunku do zwierząt. Po co są ogrody zoologiczne?

Na całym świecie tworzone są ogrody zoologiczne i nie powstają one tylko i wyłącznie, by sprawiać radość tym, którzy tam przychodzą. Mówiąc o dobrych ogrodach zoologicznych, tych największych, w których dobro zwierząt stawiane jest na pierwszym miejscu, pełnią o wiele ważniejszą funkcję, niż rozrywkową. 

Ważną rolą takich miejsc jest dbałość o rozmnażanie gatunków zwierząt, które na wolności zagrożone są wyginięciem. Renomowane ogrody zoologiczne przysługują się także pogłębianiu wiedzy naukowej o danych gatunkach, nieustanne ich badanie. 

Zobacz też: Ranne zwierzę na drodze. Co robić i gdzie to zgłosić?

Światowa Strategia Ochrony Przyrody Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WZACS) to dokument opracowany przez członków Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA), który określa politykę ogrodów zoologicznych i akwariów w celu realizacji ich podstawowej misji, czyli właśnie ochrony przyrody. 

WZACS także zobowiązuje ogrody zoologiczne do przestrzegania najwyższych standardów hodowlanych dla dobrobytu zwierząt. Strategia Ogrodów Zoologicznych oparta jest na Światowej Strategii Ochrony Przyrody Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Tak więc traktowanie ogrodów zoologicznych jak miejsc, w których dla własnej, egoistycznej radości człowiek może pooglądać zwierzęta, robiąc to, na co ma ochotę na terenie ZOO, jest wysoce niewłaściwe. 

Dodatkowo ogrody zoologiczne są miejscem edukacji społeczeństwa. Sami pracownicy starają się przekazywać wiedzę starszym i młodszym pokoleniom na temat zwierząt, a także uwrażliwiać na ich cierpienie. 

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że osoby wykazujące tak skandaliczne zachowania jak te, które miały miejsce w ZOO w Poznaniu, Wrocławiu, czy w Chorzowie jeszcze zdążą nauczyć się empatii i szacunku dla zwierząt. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZOO | zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL