Reklama

Reklama

Ślub kościelny w ciąży. Czy to takie proste?

Jeszcze kilkanaście lat temu panna młoda z brzuszkiem na ślubie kościelnym była tematem tabu. Choć czasy się zmieniły, do tej pory sakrament ten z ciężarną panną młodą w niektórych kręgach może wywoływać kontrowersje.

Dla jednych ślub jest najważniejszym wydarzeniem w życiu, dla innych tylko formalnością, a są też przecież osoby, które w ogóle nie potrzebują ślubu, by przypieczętować związek. Na tę ważną decyzję składa się wiele czynników.

Statystyki mówią, że co najmniej 20 proc. dzieci rodzi się w związkach nieformalnych. Oznacza to, że coraz mniej par zostaje popchniętych do decyzji o zawarciu ślubu ze względu na oczekiwanie dziecka. W dalszym ciągu jednak znajdują się tacy, którzy na ceremonię zaślubin decydują się właśnie z powodu ciąży. Niektórzy z powodów czysto pragmatycznych, jak na przykład pewność, że partner będzie mógł być obecny podczas porodu w szpitalu. 

Co jednak w przypadku, gdy para chce wziąć ślub kościelny? 10 lat temu wystąpienie papieża Benedykta XVI rozpoczęło dialog dotyczący tego, czy ciężarne kobiety rzeczywiście w świetle prawa kościelnego mogą brać ślub. 

Reklama

- mówił wówczas bp Długosz, zaznaczając, że szczególnym rygorem objęte zostaną kobiety ciężarne. Po to, aby ciąża nie była jedynym powodem, dla którego młodzi zawierają małżeństwo.

Czy ciąża jest przeszkodą w sakramencie ślubu?

- czytamy na jednym z forów, na którym kobieta szukała porady, co zrobić w przypadku, gdy przez ciążę księża odmawiają jej udzielenia sakramentu ślubu.

Nie zawsze jednak słyszy się kategoryczną odmowę udzielenia ślubu przez księża.

- napisała inna kobieta, której ksiądz zgodził się na udzielenie sakramentu ślubu w trakcie ciąży, jednak pod warunkiem zwiększonej opłaty.

Inne użytkowniczki zwróciły uwagę na fakt, iż w takim przypadku ślub w świetle nauk Kościoła nie byłby ważny, gdyż zawarty podstępem - a takim może być np. przekupstwo - nie jest przez kościół uznawany.

Sytuacje te są oczywiście wyjątkami, jednak przed podjęciem decyzji o ślubie kościelnym w ciąży warto zadać sobie pytanie: czy para chce ryzykować dodatkowym stresem spowodowanym uwagami i odmową księdza.

Często też parom w takim przypadku zaleca się po prostu zmianę parafii, w której odbędzie się ceremonia na taką, w której ksiądz nie będzie robił problemów. Jednak, czy przy takim manewrze decyzja o ślubie wynika z głębokiej wiary? Jeśli jest tylko pobudką ku temu, by "rodzina nie gadała", może warto zastanowić się, dla kogo tak naprawdę podejmuje się decyzję o ślubie. 

Porady położnych

Wiele par w przypadku niespodziewanej ciąży decyduje się w pierwszej kolejności na ślub cywilny, a po narodzinach dziecka bierze ślub kościelny. Zarówno w przypadku ślubu cywilnego, jak i kościelnego, wydarzenie to wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i niemałymi emocjami, warto więc wybrać odpowiedni moment na zorganizowanie tej uroczystości.

Położne podpowiadają, że najlepszym czasem na zorganizowanie ślubu jest drugi trymestr, czyli ciąża na etapie 14. a 26. tygodnia. Wówczas większość dolegliwości, takich jak nudności i bóle głowy z pierwszego trymestru ustępują, a nie ma też sporego brzuszka, który może być przeszkodą w trzecim trymestrze. Dodatkowo, nie ma wówczas jeszcze stresu związanego z tym, że kobietę zaskoczy przedwczesny poród w trzecim trymestrze. 

Dochodzi też kwestia zabawy weselnej. Choć taniec nie jest oczywiście przeciwwskazaniem w ciąży, warto unikać intensywnych podskoków i przegrzania organizmu. Należy zadbać o odpoczynek zarówno w trakcie wesela, jak i po całym wydarzeniu.

***

Zobacz również:

Organizacja ślubu

Meghan Markle i książę Harry nie ochrzczą córki w Anglii! Stanowczy sprzeciw!

Antek Królikowski i Joanna Opozda wydali oświadczenie! Będą mieli dziecko!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje