Śniadania w innych krajach świata. Co jedzą w Rosji, Anglii, Chinach i Meksyku?
Śniadanie to zdecydowanie najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który wpływa na poziom energii i nastrój towarzyszący przez cały dzień. W Polsce przyjęło się, że klasycznym śniadaniem jest kanapka lub jajecznica. Co na śniadanie jedzą ludzie w innych krajach świata? Czy to są posiłki na słono, czy na słodko? Sprawdź!
Spis treści:
Syrniki - proste placuszki ze Wschodu
Popularnym daniem śniadaniowym w kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej są placki z serem, czyli syrniki. Wyglądem przypominają tradycyjne racuchy, ale różnią się od nich smakiem, gdyż głównym składnikiem jest tutaj twaróg. Idealnie sprawdzą się na śniadanie, obiad lub jako słodka przekąska w ciągu dnia. Są szybkie w przygotowaniu, bardzo pożywne i smaczne. Jak zrobić tradycyjne rosyjskie syrniki?
Syrniki - składniki:
- 500 g twarogu
- 100 g kaszy manny
- 2 łyżki cukru
- 2 jajka
- 3 łyżki mąki pszennej (do obtaczania)
- szczypta soli
- 1 łyżeczka cukry waniliowego
- olej do smażenia
Syrniki - sposób przygotowania:
W misce połącz twaróg (rozdrobiony widelcem lub zblendowany), jajka, kaszę mannę, sól, cukier zwykły i waniliowy. Dokładnie wymieszaj. Łyżką nabieraj porcję ciasta, przełóż na talerz z mąką, obtocz. Uformuj okrągły placuszek, aby miał ok. 1,5 cm wysokości. Otrzep nadmiar mąki. Placki układaj na patelni z rozgrzanym olejem i smaż na złoto z obu stron.
Syrniki można podawać na wiele sposobów. Doskonale smakują na ciepło z kwaśną śmietaną, cukrem pudrem, dżemem lub miodem. Placuszki z sera są tak dobre, że można je śmiało zjadać bez jakichkolwiek dodatków.
Przepis na placki z twarogiem można również dowolnie modyfikować, dodając do masy serowej m.in. rodzynki, jagody, pokrojone w cienkie plastry jabłka i banany.
Angielskie śniadanie - uwielbiane nie tylko przez Anglików
Pewnie każdy słyszał o "Full English Breakfast", czyli tradycyjnym śniadaniu angielskim, obfitym w ogromną dawkę tłuszczu i kalorii. Zostało zapoczątkowane przez rolników w czasach klęski głodowej na Wyspach Brytyjskich. Syte i obfite śniadanie było jedynym ciepłym posiłkiem, który miał zapewnić im energię podczas całego dnia pracy na roli. Chociaż czasy się zmieniły, do dziś English Breakfast cieszy się popularnością. Co wchodzi w skład typowego śniadania Anglików?
Tradycyjne angielskie śniadanie to pełnowartościowy posiłek, który składa się z kilku składników, wśród których są:
- jajka - podstawa angielskiego śniadania. Najczęściej podawane w formie jajka sadzonego lub w koszulce z płynnym żółtkiem
- boczek - pokrojony w plastry, koniecznie smażony i nieco chrupiący
- fasolka w sosie pomidorowym, podawana na ciepło lub na zimno, która jest bogatym źródłem roślinnego białka
- kiełbaski - smażone lub grillowane. Warto dodać, że tradycyjne angielskie śniadanie zawiera również black pudding, czyli wędlinę nieco przypominającą kaszankę, przygotowaną z wieprzowej lub wołowej krwi
- pomidory - smażone lub grillowane
- pieczarki - podsmażane na maśle, najczęściej pokrojone w ćwiartki
- tosty - przygotowane z białego pieczywa tostowego z odrobiną świeżego masła
Warto również zaznaczyć, że jednym z ważnych składników angielskiego śniadania jest herbata, która została przywieziona do Anglii w XVII wieku. Tradycyjna angielska herbata jest wyjątkowo mocna, przez co pije się ją do śniadania, by się pobudzić.
Aloo paratha - indyjski chlebek nadziewany ziemniakami
Co w Indiach jada się na śniadanie? Aloo paratha, czyli paratha z ziemniakami, to bardzo popularne danie śniadaniowe pochodzące z północnych Indii. To pełnoziarnisty płaski chlebek nadziewany ziemniakami i oczywiście indyjskimi przyprawami, który wypieka się na rozgrzanej żeliwnej płytce lub patelni. Aloo paratha, chociaż wygląda na skomplikowane danie, jest bardzo proste w przygotowaniu i nie wymaga zakupu drogich składników. Zamiast tradycyjnie stosowanej mąki Atta, produkowanej z twardej pszenicy durum, z powodzeniem użyjesz mieszanki mąki orkiszowej i pszennej. Jak zrobić taki chlebek?
Aloo paratha - składniki na chlebki (na 4 większe):
- 2 szklanki mieszanki mąki orkiszowej i pszennej
- ½ szklanki wody
- 1 łyżka oleju
- ½ łyżeczki soli
Aloo paratha - składniki na nadzienie:
- 3 średnie ziemniaki
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki kurkumy
- 1 łyżeczka ziaren kminu rzymskiego
- 1 posiekana zielona papryczka chili (lub chili w proszku do smaku)
- pęczek posiekanej natki kolendry
- ½ łyżeczki garam masala (opcjonalnie)
Aloo paratha - sposób przygotowania:
Ugotuj ziemniaki w mundurkach, obierz i zgnieć. Dodaj wszystkie składniki i wymieszaj.
Z mąki, wody, oleju i soli zagnieć elastyczne i miękkie ciasto. Podziel je na 4 części, z każdej ulep kulkę, którą następnie rozwałkuj na cienki placek. Na każdy placek z ciasta nałóż po sporej ilości nadzienia i rozprowadź po całej powierzchni ciasta. Następnie złóż wierzch każdego placka do środka, zlep porządnie i delikatnie rozwałkuj ponownie na kształt okrągłego placka. Placki smaż na patelni z rozgrzanym olejem.
Aloo paratha najlepiej smakuje na gorąco i na świeżo. Taki chlebek można podawać z gęstym jogurtem naturalnym i świeżą kolendrą. Smakuje świetnie jako dodatek do ryżu, warzyw czy zup.
Huevos rancheros, czyli śniadanie w stylu meksykańskim
Jajka po ranczersku to najbardziej popularne śniadanie w Meksyku. Smażone jajka podane na tortilli z sosem pomidorowym i kawałkami awokado można znaleźć niemal w każdym zakątku Meksyku. Huevos rancheros to tradycyjne śniadanie meksykańskich ranczerów. Taki obfity posiłek zjedzony przed rozpoczęciem pracy na ranczu zapewniał dużo energii na długie godziny. Jest nie tylko proste w przygotowaniu, ale również bogate we wszystkie składniki odżywcze. Jak zrobić meksykańskie śniadanie huevos rancheros? Podpowiadamy!
Huevos rancheros - składniki:
- 1 kukurydziana tortilla
- 2 jajka
- 4 łyżki pomidorowego sosu salsa
- 2 łyżki ugotowanej czarnej fasoli (lub z puszki)
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 1 łyżka startego żółtego sera
- ¼ awokado
- 2 łyżki oleju
- listki kolendry
- sól, pieprz
Huevos rancheros - sposób przygotowania:
Podgrzej salsę i fasolkę, aby były ciepłe. Na suchej rozgrzanej patelni podsmaż tortillę - po ok. 30 sekund z każdej strony, aż zrobi się chrupiąca. Na drugiej patelni usmaż jajka sadzone i dopraw je solą. Tortillę zanurz w ciepłej salsie i ułóż na talerzu. Następnie wyłóż fasolkę, na nią połóż jajka sadzone. Zrób małe kleksy ze śmietany, posyp żółtym serem, a dookoła ułóż kawałki awokado. Polej resztą sosu salsa. Huevos rancheros przypraw pieprzem i posyp listkami kolendry.
Congee - propozycja na rozgrzewające i sycące chińskie śniadanie
Congee to wodnisty kleik ryżowy, który Chińczycy zazwyczaj jadają na śniadanie. Podstawowa wersja dania przygotowuje się jedynie z ryżu i wody, ale dzięki dodatkom można wyczarować codziennie inny przysmak.
Smak congee jest delikatny i uniwersalny, więc pasuje do niego niemal wszystko. Znakomicie współgra z mięsem, rybą i owocami morza. Smakuje także z gotowanymi warzywami i jajkiem. Ponadto congee można jadać na słodko ze świeżymi i suszonymi owocami oraz orzechami. Oto przepis bazowy na chiński kleik ryżowy.
Congee - składniki:
- 1 szklanka ryżu
- 10 szklanek wody
Congee - sposób przygotowania:
Ryż przepłucz w zimnej wodzie i włóż do dużego garnka. Zalej wodą i na średnim ogniu doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień do minimalnego i gotuj 4 godziny od czasu do czasu mieszając.
Jak widać, upodobania smakowe różnią się w zależności od regionu, kraju czy kultury. Każdy kraj ma swoją tradycje śniadaniową, która wyróżnia się na tle innych.
***
Zobacz także:
Co jeść przy przeziębieniu?
Nigdy nie łącz z ziemniakami. Dojdzie do fermentacji w żołądku
Tajemnicze światła nad Norwegią. Co się dzieje w Hessdalen?