Stan włosów może zdradzać obecność chorób w naszym ciele

Jakie choroby możemy rozpoznać, obserwując kondycję włosów? Okazuje się, że nie jedną. Sprawdźmy, co nasze włosy mówią o ogólnym zdrowiu organizmu.

Wypadające włosy mogą być ostrzeżeniem
Wypadające włosy mogą być ostrzeżeniem 123RF/PICSEL

Jakie choroby łatwo rozpoznać po kondycji włosów?

Włosy najczęściej rzedną pod wpływem silnego stresu i nieodpowiedniej pielęgnacji. Ale nie są to jedyne przyczyny ich wypadania. Jakie inne choroby mogą się za tym kryć?

  • Zespół policystycznych jajników. PCOS, czyli Policystic Ovary Syndrome, to zaburzenie hormonalne dotykające kobiety w wieku rozrodczym - zwłaszcza te, które leczą się z powodu niepłodności. W tej grupie nawet 60% kobiet może cierpieć na PCOS. Nie są w pełni znane przyczyny występowania tego zespołu, wiele wskazuje na podłoże genetyczne i środowiskowe. Obok zaburzenia miesiączkowania, nadmiernego owłosienia, trądziku, otyłości, problemów wagą, zaburzenia nastroju i snu, to właśnie wypadanie włosów jest jednym z objawów. 
  • Niedoczynność i nadczynność tarczycy. W obydwu przypadkach schorzeń tego gruczołu możemy obserwować zmniejszenie się gęstości naszych włosów. Włosy cienkie, słabe i nazbyt lśniące wskazują nadprodukcję łoju i na nadczynność tarczycy, natomiast niedoczynność i idący w ślad za nim niedobór łoju czyni włosy szorstkimi, łamliwymi i matowymi. 
  • Łysienie plackowate. Ta choroba dotyka przede wszystkim osób młodych, często przed 30. rokiem życia. Leczenie łysienia plackowatego nie jest łatwe i trwa wiele czasu. 
  • Łuszczyca. Jest to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym, która może pojawić się w wielu miejscach naszego ciała - także na skórze głowy. Osoby chorujące na łuszczycę odczuwają ból, świąd i nasilone wypadanie włosów. Łatwym do zdiagnozowania objawem są ogniska zapalne na skórze pod postacią plamek lub pokrytych łuskami obszarów. 
  • Choroba Addisona. Przed laty tę jednostkę chorobową nazywano cisawicą. Może dotknąć zarówno dorosłych jak i dzieci, a jej przyczyny leżą w przewlekłym niedoborze hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Objawami choroby Addisona są chroniczne poczucie zmęczenia, brak apetytu, chudnięcie, biegunka, wymioty, nadmierny apetyt na sól, stałe uczucie zimna, zmiany nastroju, a także wypadanie włosów. 

Zobacz również:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 14: Katarzyna Wodecka-StubbsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas