Stolice słynnych festiwali

Mamy w Polsce coraz więcej... festiwali! To świetny sposób na promocję miast i regionów: atrakcja, która przyciąga turystów. Jeśli ktoś był raz na takiej imprezie, będzie tu wracał. Te miejsca są piękne także jesienią. Warto je odwiedzić.

Tężnie w Ciechocinku
Tężnie w CiechocinkuEast News

Barcice: Festiwal muzyki czeskiej, węgierskiej i nie tylko

Co to za festiwal? Oficjalnie nazywa się "Pannonica folk festival", a popularnie - "Szalone Bałkany". Co roku we wrześniu do Barcic, wsi w Małopolsce, zjeżdżają kapele folkowe i wiejskie orkiestry z Czech, Węgier, Rumunii, Serbii. Przyjeżdżają też konstruktorzy rzadkich zapomnianych instrumentów. Więcej informacji na stronie: www.pannonica.pl

Dlaczego warto przyjechać tu także jesienią? Ponieważ wokół Barcic rozciąga się Popradzki Park Krajobrazowy. To wymarzone miejsce na jesienne piesze wędrówki oraz przejażdżki rowerowe. Panuje tu korzystny klimat i duże nasłonecznienie również o tej porze roku. W okolicy znajdują się złoża wody mineralnej (m.in. w Korzeczkowie i pod Wzgórzem Kroguleckim).

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów
Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury RomówPiotr LampkowskiEast News

Ciechocinek: Festiwal muzyki cygańskiej

Co to za festiwal? Rozbrzmiewa na nim muzyka cygańska - odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów (w połowie lipca). Dobrą zabawę zapewniają: śpiew, taniec, barwne stroje, temperament artystów i tajemniczy cygański świat. Więcej o muzyce Romów poczytamy na stronie pomysłodawcy festiwalu: www.donvasyl.pl

Dlaczego warto przyjechać tu także jesienią? By spędzić czas w mikroklimacie bogatym w jod, napić się wody ze źródła i zażyć kąpieli borowinowej.

Amfiteatr w Mrągowie
Amfiteatr w MrągowieLeszek RusekEast News

Mrągowo: Festiwal kultury kresowej

Co to za festiwal? To nie tylko impreza muzyczna, ale prezentacja tradycji artystycznej Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. Od ponad 20 lat zjeżdżają w sierpniu do Mrągowa zespoły folklorystyczne, kapele, chóry z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech. Ciekawe informacje o festiwalu są na stronie: www.it.mragowo.pl

Dlaczego warto przyjechać tu także jesienią? Mrągowo jest pięknie położone wśród jezior. W parku miejskim warto wdrapać się na 23-metrową wieżę Bismarcka i podziwiać okolicę.

Informacje praktyczne

Dla miłośników rowerów: W Barcicach kilka lat temu wybudowana została przystań dla cyklistów. Jest to część Karpackiego Szlaku Rowerowego, który biegnie z Węgier, do Wieliczki (i przez teren gminy Stary Sącz).

Dla kuracjuszy: Ciechocinek jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk - leczy się tu choroby narządów ruchu, reumatyczne, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia. Popularne są kąpiele solankowe, siarkowe i miejscowe borowiny.

Dla ceniących ciszę i naturę - na Mazurach wciąż są takie miejsca i dużo gospodarstw agroturystycznych zaszytych w lasach i nad jeziorami.

Dodatkowe atrakcje festiwalowe

W Barcicach: Podczas festiwalu "Szalone Bałkany" można usłyszeć brzmienie historycznych instrumentów, takich jak np. bułgarski czy turecki kaval (drewniany flet używany przez pasterzy), darbuka - bęben kielichowy, używany głównie w muzyce Wschodu, czy cygańskie skrzypce.

W Ciechocinku: Na festiwalu Romów można posłuchać nie tylko rzewnych i biesiadnych pieśni cygańskich, ale również ognistego flamenco czy... cygańskiego hip-hopu.

W Mrągowie: W czasie festiwalu kultury kresowej można spróbować prawdziwego chleba wileńskiego, babki ziemniaczanej, czy domowego sękacza. Można też kupić oryginalne ręcznie haftowane i wydziergane kilimy oraz serwety.

Marta Jaworska, Jerzy Sadwonik

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Kobiece sztuczki: Festiwalowe fryzuryVideo Brothers
Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas