Świadczenia dla samotnej matki?

Jestem w piątym miesiącu ciąży, nie mam pracy, a ojciec dziecka mnie porzucił. O jaki rodzaj pomocy mogę się ubiegać?

Przede wszystkim ojciec dziecka, który nie jest mężem matki, jest zobowiązany do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz wzięcia na siebie kosztów trzymiesięcznego utrzymania jej w okresie okołoporodowym.

Z ważnych powodów możesz żądać udziału w kosztach utrzymania za czas dłuższy niż 3 miesiące. A jeśli na skutek ciąży lub porodu poniesiesz inne konieczne wydatki (albo szczególne straty majątkowe), ojciec także jest zobowiązany pokryć ich odpowiednią część.

Roszczenia te przysługują matce niezależnie od tego, czy dziecko urodzi się żywe, czy nie, jednak przedawniają się z upływem trzech lat od dnia porodu.

Jeśli ojcostwo mężczyzny (nie będącego mężem matki) zostało udowodnione, kobieta może żądać, by jeszcze przed porodem wyłożył on odpowiednią sumę na utrzymanie jej i dziecka przez trzy miesiące po porodzie.

Jeśli mężczyzna uchyla się od tego obowiązku, to termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd. Pozostają jeszcze świadczenia alimentacyjne.

Jeśli ojciec dziecka będzie się od nich uchylał, możesz ubiegać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub zażądać ich od dziadków dziecka. I jeszcze jedno: przysługuje ci tzw. becikowe, o wypłatę którego należy się zwrócić pisemnie do w urzędu gminy lub Ośrodka Pomocy Społecznej.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas