Szerszenie azjatyckie w Europie. Czy jest się czego obawiać?
Szerszenie żółtonogie, pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej, zostały po raz pierwszy zidentyfikowane na kontynencie dwie dekady temu. Coraz częściej jednak pojawiają się w Europie, siejąc postrach swoją obecnością. Spore i groźne owady nie omijają także Polski.

Szerszenie azjatyckie coraz częściej spotykane w Europie
Szerszenie azjatyckie zostały przypadkowo sprowadzone do Francji w 2004 r., najprawdopodobniej w ramach transportu towarów importowanych z Azji Wschodniej. Od przybycia do Francji gatunek szybko się rozprzestrzenił. Teraz jest obecny w całej Francji i przenosi się do sąsiednich krajów, niemal w całej Europie.
Zobacz również:
- Są zmorą Polaków, gdy wchodzą remontować ich mieszkania. "Fachowiec zostawił nam dziury w ścianie"
- Popularne akcesoria rowerowe wycofane. Poważne zagrożenie dla zdrowia
- Woda znanego producenta pilnie wycofana ze sklepów. Zawiera bakterie E.coli
- Groźne bakterie na jajkach. Koniecznie sprawdź oznaczenie na opakowaniu
Szerszeń Azjatycki stał się znacznym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale też jest drapieżnikiem zagrażającym pszczołom. We Francji zjadł już dużą ilość pszczół, w tym dobrze znaną europejską pszczołę miodną oraz wiele mniej znanych gatunków pszczół samotnych i kolonialnych.
W 2023 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano gwałtowny wzrost liczby obserwacji tego gatunku inwazyjnego, a pszczoły są niezbędne do produkcji miodu i utrzymania zdrowego ekosystemu.
W 2023 roku National Bee Unit, czyli organizacja działająca na rzecz pszczół, zniszczyła 72 gniazda w Wielkiej Brytanii.
Na razie walkę z tym owadem toczą przede wszystkim Wielka Brytania, Francja i Włochy. Zdaniem naukowców jednak jego nadmierna obecność w Polsce jest wręcz nieunikniona i jest to tylko kwestią czasu.

Jak rozpoznać szerszenia azjatyckiego?
Oglądane z góry szerszenie azjatyckie mają ciemny tułów i przeważnie równie ciemny spód z pomarańczowym lub żółtym czwartym segmentem tułowia. Z kolei szerszenie europejskie mają grube żółte pasy na całym brzuchu i czerwonobrązowe tułowia.
Cechą natychmiast rozpoznawalną u szerszenia azjatyckiego są jego jasnożółte końcówki nóg w porównaniu z brązowymi nogami szerszenia europejskiego.
W rozróżnieniu szerszenia azjatyckiego od europejskiego pomaga też jego rozmiar. Tu można się zdziwić - owad pochodzący z Azji jest mniejszy, niż ten, który pochodzi z Europy. Szerszeń europejski jest znacznie większy od szerszenia azjatyckiego.
Robotnice mierzą 25 mm, a królowe często osiągają 35 mm. Szerszenie azjatyckie mają zazwyczaj od 20 do 24 mm i są tylko nieznacznie większe od osy zwyczajnej.