Sześć sposobów na nieproszonych gości w domu

Latem znacznie chętniej wietrzymy mieszkania i domy, często zostawiamy otwarte na oścież drzwi wejściowe lub balkonowe. Niestety, to świetna okazja dla nieproszonych gości – pająków, mrówek, moli czy myszy. Ich obecność w mieszkaniu długo może pozostawać niezauważona, prędzej czy później dostrzegamy jednak skalę zniszczeń – zmarnowaną żywność czy pogryzione meble. Pozbycie się intruzów bywa czasochłonne, a specjalistyczne preparaty są silnie toksyczne i niebezpieczne dla małych dzieci oraz zwierząt domowych. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych i naturalnych metod. Sprawdź, jak pozbyć się z domu mrówek, pająków, rybików, moli czy pluskiew.

Jak pozbyć się nieproszonych gości z domu?
Jak pozbyć się nieproszonych gości z domu? ©123RF/PICSEL

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Jak pozbyć się mrówek?
©123RF/PICSEL

Inwazja mrówek w domu może bardzo uprzykrzyć nam życie. Żywią się białkiem i cukrem, zanieczyszczają produkty spożywcze i mogą roznosić wirusy. Jeśli gniazdo mrówek znajduje się poza naszym domem, owady wystarczy odstraszyć. Na trasie ich wędrówek można wtedy umieścić odrobinę cynamonu, liście pomidorów, orzecha włoskiego, majeranku lub piołunu. W ten sposób możemy też zapobiegać inwazji mrówek – rozkładając liście na balkonie, tarasie czy w pobliżu drzwi. Jeśli gniazdo mrówek znajduje się w domu, najlepiej zalać je wrzątkiem. Gdy nie możemy go zlokalizować, warto zrobić trującą przynętę, którą owady zaniosą do gniazda. Potrzebujemy jedynie ugotowanego żółtka jajka, z którym mieszamy odrobinę boraksu. Dzięki temu pozbędziemy się mrówek i wszystkich larw.

Jak pozbyć się moli z domu?

Mole spożywcze potrafią szybko zniszczyć całe zapasy żywności. Larwy znajdujemy wtedy przede wszystkim w sypkich produktach. Wytępienie tych owadów wymaga systematyczności i wytrwałości. Całą zanieczyszczoną żywność należy wyrzucić, a wszystkie szafki umyć roztworem wody i octu (w proporcji 1:1). W szafkach przez pewien czas najlepiej trzymać też miseczki z octem lub kłębki waty nasączone olejkiem eterycznym (lawendowym, goździkowym czy tymiankowym). Zapachowe torebki powinno się umieścić we wszystkich pomieszczeniach. Na parapetach warto też uprawiać lawendę i miętę.

Jak pozbyć się rybików z domu?

Jak pozbyć się rybików?
©123RF/PICSEL

Rybiki cukrowe uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego tak łatwo spotkać je w łazience czy kuchni. Nie są niebezpieczne, ale jeśli się namnożą, mogą wyrządzić w mieszkaniu wiele szkód. Żywią się cukrem, skrobią i celulozą, dlatego bywa, że niszczą tapety, książki czy żywność. Rybików pozbędziemy się z domu za pomocą ekologicznego oprysku. Do pojemnika z atomizerem wystarczy wlać wodę, olejek lawendowy i sok z cytryny w proporcji 1:1:1. Mieszanką należy opryskać miejsca, w których widujemy rybiki. Z kolei w kuchni czy spiżarni warto zostawić goździki, rozmaryn lub cynamon. Rybiki błyskawicznie wyniosą się z naszego domu.

Jak pozbyć się myszy z domu?

Myszy w domu nie tylko mogą wywołać paniczny lęk, ale przede wszystkim roznoszą mnóstwo chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli zaobserwowaliśmy gryzonia w domu, w pierwszej kolejności należy zagipsować i uszczelnić wszystkie miejsca, w przez które myszy mogą przedostawać się do domu. W kuchni czy spiżarni warto pozostawić kłębki waty nasączone octem, a także świeży rumianek, liście pomidorów czy ziele wrotyczu pospolitego. To zapachy, które skutecznie odstraszają myszy. Aby pozbyć się gryzonia z domu, konieczna jednak będzie pułapka lub trutka. Jeśli nie chcemy zabijać myszy, warto zakupić specjalną pułapkę z klatką – dzięki temu będziemy mogli wypuścić gryzonia na wolność.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Jak pozbyć się pluskiew?
©123RF/PICSEL

Pluskwa to prawdziwy wróg w naszych mieszkaniach. Żywi się ludzką krwią, grasuje w nocy i błyskawicznie rozmnaża się w miejscach niewidocznych dla naszego oka. Ukąszenie pluskwy nie tylko boli, ale grozi zakażeniem gronkowcem i innymi drobnoustrojami. Zwalczanie pluskiew jest trudne i czasochłonne. Przede wszystkim należy zabezpieczyć (np. za pomocą silikonu lub gipsu) wszystkie szczeliny w ścianach i podłogach (np. boazerie, tapety itp.). Mieszkanie powinno się też często odkurzać i wietrzyć, a tkaniny prać w wysokich temperaturach (powyżej 45 stopni Celsjusza). Miejsca, w których dostrzegliśmy pluskwy, najlepiej posmarować naftą lub spirytusem denaturowanym.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Pająki są naszymi sprzymierzeńcami w walce z latającymi owadami i insektami. Niestety ich obecność w domu kojarzy się z brakiem higieny, a niektóre osoby wręcz paraliżuje. Dlatego zakamarki, w których widujemy pająki (np. kratki wentylacyjne, okolice drzwi i okien, framugi) warto spryskać mieszanką wody i kwasku cytrynowego (5 łyżek kwasku na litr wody). Pająki nie cierpią tego zapachu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas