Szpinak w diecie psa. Może, czy nie? Odpowiedź nie jest aż tak oczywista

Co jest gwarantem zdrowia psa? Na to wpływa wiele czynników, ale ważna jest przemyślana i zbilansowana dieta naszych czworonogów. Wiadomo, że większość psów zjada gotowe karmy, ale nie zawsze to wystarcza. Dieta psa powinna również obfitować w warzywa i owoce, które dostarczą mu mnóstwo cennych substancji odżywczych. Wiele osób zastanawia sie, czy pies może jeść szpinak. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.

Czy pies może jeść szpinak? Wszystko zależy od jego kondycji
Czy pies może jeść szpinak? Wszystko zależy od jego kondycji 123RF/PICSEL

Dieta psa musi być urozmaicona!

Wielu właścicielu psów podaje zwierzętom sklepową karmę: suchą albo mokrą. Niestety, czasem ich skład pozostawia wiele do życzenia i nie zawsze dostarczają czworonogowi niezbędnych wartości odżywczych. Oczywiście, niektórzy producenci staja na wysokości zadania i oferują karmy, które są zbilansowane i nie sprawiają psom krzywdy.

Ale psy często mają swoje gusta, których człowiek nie do końca rozumie. Niektóre psy na widok szpinaku mogą kręcić ze zniechęceniem nosem, a inne będą się zajadać tak, aż będą się im uszy trząść. Czy pies może jeść szpinak? O ile nie pies nie cierpi z powodu przewlekłych dolegliwości i jego dieta jest zbilansowana, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mógł zjeść od czasu do czasu w racjonalnych ilościach.

Psy starsze, szczenięta oraz cierpiące na różne dolegliwości szpinaku nie powinny jeść. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Dlaczego pies nie powinien jeść szpinaku?

Co wiemy o szpinaku? Może nie wszyscy za jego smakiem przepadają, ale to źródło witaminy C oraz kwasu foliowego, a także żelaza, cynku i potasu. Niestety, istnieje również druga strona medalu, ponieważ zielone liście zawierają szczawiany, które zaliczane są do substancji antyodżywczych i blokują wchłanianie wapnia i magnezu. To z kolei może doprowadzić do osłabienia kości i stawów, a z czasem prowadzić do zaburzeń motoryki u naszych czworonożnych przyjaciół. Oczywiście, można zneutralizować działanie szczawianów, dodając do szpinaku nabiał, ale nie każdy pies toleruje laktozę. Substancja ta może powodować biegunki, a także być przyczyną alergii u psów.

Jeśli już pies bardzo stanowczo dopomina się o szpinak, to można mu go podać, ale warto lepiej zielone liście wcześniej ugotować. Oczywiście, trzeba zachować umiar i pies może jeść szpinak wyłącznie sporadycznie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas